Outsourcing-aftale med indiske Tata kommer til at koste DSB mere end en halv milliard kroner

Ny outsourcing-aftale med indiske Tata kommer til at koste DSB mere end en halv milliard kroner. Det gør aftalen til en af de største outsourcing-aftaler herhjemme.

Artikel top billede

(Foto: René Strandbygaard)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se prisen for DSB's outsourcing-aftale med Tata Consultancy Services.
  • Se hvad aftalen indebærer.
  • Læs mere om DSB's store it-planer.
495
2:30 min
DSB er på trapperne til at outsource driften af store dele af selskabets it-landskab til indiske Tata Consulting Services, TCS.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet