Myndigheder advarer: Hackere kan nemt lure med på din baby-monitor

Hackere har nemt ved at lure med på din baby-monitor og familiens smart-kameraer, lyder advarslen fra sikkerheds-myndighed.

Artikel top billede

Har du smart-kameraer i huset eller anvender du en baby-monitor til at holde øje med Lilleput ude i barnevognen eller i sin seng, bør du tænke dig grundigt om.

Sådan lyder advarsel fra den britiske it-sikkerhedsmyndighed, NCSC (National Cyber Security Center), der svarer til det danske Center for Cybersikkerhed.

Ifølge NCSC har hackere nemlig ofte meget nem adgang til enhederne, der fra fabrikken som regel er udstyret med meget simple og enkle passwords, som er meget nemme at knække.

Og får en hacker først adgang, er der fri adgang til at overvåge familien, lyder advarslen.

Engelske BBC beretter om en række tilfælde, hvor britiske familier er blevet overvåget af fremmede i deres hjem via adgang til familiens enheder.

NCSC anbefaler, at man altid gennemfører tre handlinger, når man anskaffer sig en ny enhed til huset:

- Skift default-password, der ofte fra fabrikken er ‘admin’ eller ‘0000.’

- Hold altid firmwaren opdateret. Dette glemmer mange.

- Sluk for alle funktioner, der gør det muligt at se optagelserne online - medmindre du har specifikt brug for dem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S