Myndigheder advarer: Hackere kan nemt lure med på din baby-monitor

Hackere har nemt ved at lure med på din baby-monitor og familiens smart-kameraer, lyder advarslen fra sikkerheds-myndighed.

Artikel top billede

Har du smart-kameraer i huset eller anvender du en baby-monitor til at holde øje med Lilleput ude i barnevognen eller i sin seng, bør du tænke dig grundigt om.

Sådan lyder advarsel fra den britiske it-sikkerhedsmyndighed, NCSC (National Cyber Security Center), der svarer til det danske Center for Cybersikkerhed.

Ifølge NCSC har hackere nemlig ofte meget nem adgang til enhederne, der fra fabrikken som regel er udstyret med meget simple og enkle passwords, som er meget nemme at knække.

Og får en hacker først adgang, er der fri adgang til at overvåge familien, lyder advarslen.

Engelske BBC beretter om en række tilfælde, hvor britiske familier er blevet overvåget af fremmede i deres hjem via adgang til familiens enheder.

NCSC anbefaler, at man altid gennemfører tre handlinger, når man anskaffer sig en ny enhed til huset:

- Skift default-password, der ofte fra fabrikken er ‘admin’ eller ‘0000.’

- Hold altid firmwaren opdateret. Dette glemmer mange.

- Sluk for alle funktioner, der gør det muligt at se optagelserne online - medmindre du har specifikt brug for dem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics