10 års test senere: It-system til teoriprøve er stadig ikke klar til brug

En digital løsning til landets køreskoleelever er stadig ikke klar efter en testperiode, som Rigspolitiet begyndte helt tilbage i 2010. Systemet er i dag blevet forældet, lyder det.

Artikel top billede

Landets køreskoleelever har i nu 10 år kunne se langt efter et nyt it-system, der kan digitalisere den ellers manuelle teoriprøve, som eleverne fortsat i dag skal gennemføre ved hjælp af blyant og papir.

Rigspolitiet begyndte ellers allerede i 2010 at teste et nyt prøvesystem i Hillerød og Køge, der kunne tage teoriprøven med ind i den digitale tidsalder, skriver DR.

Men systemet er endnu ikke klart til resten af landet efter den lange testperiode.

Bent Grue, der er landsformand for Dansk Kørelærer-union, er utilfreds med, at der stadig ikke er kommet et system efter så mange år, hvilket betyder, at man mange steder fortsat benytter DVD-serier ti prøverne.

Han peger desuden på, at det nye system efter så lang tid nu er blevet forældet.

"Systemet er så gammelt nu, at det lever på pumperne. Det betyder, at der er en risiko for, at det bryder sammen. Jeg ved, at det flere gange er gået ned til prøverne, hvor eleverne er blevet sendt hjem igen og må gå til en ny prøve, hvis de vil tage den digitalt," lyder det fra Bent Grue til DR.

Rigspolitiet, der afviser at stille op til interview med DR, oplyser, at det den lange testperiode aldrig har været planen, men at man har afventet en analyse fra Færdselsstyrelsen.

Læs også: Netcompany vinder opgave hos Rigspolitiet til 200 millioner kroner: It-system på vej til op mod 12.000 brugere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS