10 års test senere: It-system til teoriprøve er stadig ikke klar til brug

En digital løsning til landets køreskoleelever er stadig ikke klar efter en testperiode, som Rigspolitiet begyndte helt tilbage i 2010. Systemet er i dag blevet forældet, lyder det.

Artikel top billede

Landets køreskoleelever har i nu 10 år kunne se langt efter et nyt it-system, der kan digitalisere den ellers manuelle teoriprøve, som eleverne fortsat i dag skal gennemføre ved hjælp af blyant og papir.

Rigspolitiet begyndte ellers allerede i 2010 at teste et nyt prøvesystem i Hillerød og Køge, der kunne tage teoriprøven med ind i den digitale tidsalder, skriver DR.

Men systemet er endnu ikke klart til resten af landet efter den lange testperiode.

Bent Grue, der er landsformand for Dansk Kørelærer-union, er utilfreds med, at der stadig ikke er kommet et system efter så mange år, hvilket betyder, at man mange steder fortsat benytter DVD-serier ti prøverne.

Han peger desuden på, at det nye system efter så lang tid nu er blevet forældet.

"Systemet er så gammelt nu, at det lever på pumperne. Det betyder, at der er en risiko for, at det bryder sammen. Jeg ved, at det flere gange er gået ned til prøverne, hvor eleverne er blevet sendt hjem igen og må gå til en ny prøve, hvis de vil tage den digitalt," lyder det fra Bent Grue til DR.

Rigspolitiet, der afviser at stille op til interview med DR, oplyser, at det den lange testperiode aldrig har været planen, men at man har afventet en analyse fra Færdselsstyrelsen.

Læs også: Netcompany vinder opgave hos Rigspolitiet til 200 millioner kroner: It-system på vej til op mod 12.000 brugere

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S