DRTV lover bedre billedkvalitet end på flow-tv til sommer: Disse forbedringer er på vej til den nye streamingtjeneste

Interview: En lang række teknologiske opdateringer er på vej til det nye DRTV, som blandt andet er klar med en ny app til Android TV. "Vi kommer til at tilbyde en bedre billedkvalitet på streaming end på traditionel flow-tv på sigt," lyder det også. Bliv klogere på de nye teknologiske tiltag for den danske streamingtjeneste her.

Artikel top billede

Foto: DR pressebillede.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i teknologien bag det nye DRTV
  • Se hvilke teknologiske udfordringer streaming-tjenesten har været ramt af i den første tid
  • Bliv klogere på hvilke nye opdateringer og feature der er på vej
  • Tjek DR-CIO'ens mål for, hvor ofte der skal udsendes nye opdateringer til DRTV i fremtiden
  • Læs historien om hvordan DRTV blev lanceret
1.755
9 min
Det nye DRTV har snart været i luften i fire måneder men at drive en toptunet streamingtjeneste, der brugerflademæssigt skal kunne måle sig med Netflix, kræver konstant dynamik.

Derfor har DR's streamingcenter, som omfatter 25 medarbejdere, allerede udsendt 33 opdateringer af DRTV, siden relanceringen 12. november.

Og der er flere på vej.

Blandt de væsentligste opdateringer i 2020 kommer en dramatisk forbedring af billedkvaliteten samt en DRTV-app til Android TV.

Det fortæller DR's CIO, Mikkel Müller til Computerworld.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S