Telenor skærer voldsomt ned: 3.000 årsværk skal spares væk

Den nordiske telegigant Telenor skal finde besparelser for mellem tre og milliarder norske kroner.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Den norske telegigant iværksætter en omfattende spareplan, der i perioden 2020 til 2022 skal finde besparelser for mellem tre og fire milliarder kroner.

Det svarer til rationaliseringer for mellem 2,1 milliarder og 2,9 milliarder danske kroner.

Heraf skal en milliard norske kroner findes i barberinger på 15 procent af medarbejder-omkostninger, hvilket vil betyde at 3.000 årsværk skærres fra i perioden.

Det skriver det norske finansmedie E24.no i forbindelse med telekoncerns seneste kapitalmarkedsdag ved hovedkontoret i Fornebu.

”Besparelserne vil gælde Telenor globalt og vil ske i flere dele end det,” oplyser HR-koncerndirektør Cecilie Heuch til det norske medie.

Hvordan der skal skæres i medarbejderstaben præciseres ikke, men greb som blandt andet fremskyndet pension og afskedigelsespakker forventes, skriver mediet.

Overfor computerworld udtaler en talsperson for Telenor Danmark, at der løbende vil ske organisationstilpasninger:

"I Telenor Danmark foretager vi løbende tilpasninger af vores organisation som et naturligt led i den effektiviserings- og digitaliseringsrejse, som Telenor Danmark har været på igennem de sidste 4 år. Vores effektiviseringstiltag sker sideløbende med, at vi investerer i nye områder som IoT og sikkerhed," lyder kommentaren fra Telenor.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S