Telenor skærer voldsomt ned: 3.000 årsværk skal spares væk

Den nordiske telegigant Telenor skal finde besparelser for mellem tre og milliarder norske kroner.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Den norske telegigant iværksætter en omfattende spareplan, der i perioden 2020 til 2022 skal finde besparelser for mellem tre og fire milliarder kroner.

Det svarer til rationaliseringer for mellem 2,1 milliarder og 2,9 milliarder danske kroner.

Heraf skal en milliard norske kroner findes i barberinger på 15 procent af medarbejder-omkostninger, hvilket vil betyde at 3.000 årsværk skærres fra i perioden.

Det skriver det norske finansmedie E24.no i forbindelse med telekoncerns seneste kapitalmarkedsdag ved hovedkontoret i Fornebu.

”Besparelserne vil gælde Telenor globalt og vil ske i flere dele end det,” oplyser HR-koncerndirektør Cecilie Heuch til det norske medie.

Hvordan der skal skæres i medarbejderstaben præciseres ikke, men greb som blandt andet fremskyndet pension og afskedigelsespakker forventes, skriver mediet.

Overfor computerworld udtaler en talsperson for Telenor Danmark, at der løbende vil ske organisationstilpasninger:

"I Telenor Danmark foretager vi løbende tilpasninger af vores organisation som et naturligt led i den effektiviserings- og digitaliseringsrejse, som Telenor Danmark har været på igennem de sidste 4 år. Vores effektiviseringstiltag sker sideløbende med, at vi investerer i nye områder som IoT og sikkerhed," lyder kommentaren fra Telenor.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S