Mobilselskab melder ud: Alle vores telefoner er snart klar til 5G

Den kinesiske mobilproducent OnePlus bliver en af de første smartphone-producenter med en komplet 5G-portefølje.

Artikel top billede

Når den kinesiske mobilproducent OnePlus løfter sløret for sine næste telefoner, bliver 5G en selvfølge igennem hele sortimentet.

Det er beskeden fra selskabet, som i en pressemeddelelse skriver, at der vil præsenteres en komplet 5G-kollektion til selskabets næste lanceringsevent.

”Det her bliver en milepæl både for OnePlus og vores brugere. Vi er stolte af af være blandt de første smartphone-producenter med en komplet 5G-lineup forud for vores næste lancering,” lyder det fra OnePlus-stifter og CEO Pete Lau.

OnePlus løftede i maj 2019 sløret for sin første 5G-ekviperede smartphone.

Evnen til at koble sig til det kommende supernet blev dengang bygget ind i en særversion af selskabets topmodel, OnePlus 7 Pro.

Selskabets kommende 5G-kollektion er ifølge Cnet på vej en gang i april måned, om end en officiel lanceringsdato ikke foreligger endnu.

Læs også: OnePlus 7T og 7T Pro til test: Overraskende nok er det den billigste model, der frister mest

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo