Mobilselskab melder ud: Alle vores telefoner er snart klar til 5G

Den kinesiske mobilproducent OnePlus bliver en af de første smartphone-producenter med en komplet 5G-portefølje.

Artikel top billede

Når den kinesiske mobilproducent OnePlus løfter sløret for sine næste telefoner, bliver 5G en selvfølge igennem hele sortimentet.

Det er beskeden fra selskabet, som i en pressemeddelelse skriver, at der vil præsenteres en komplet 5G-kollektion til selskabets næste lanceringsevent.

”Det her bliver en milepæl både for OnePlus og vores brugere. Vi er stolte af af være blandt de første smartphone-producenter med en komplet 5G-lineup forud for vores næste lancering,” lyder det fra OnePlus-stifter og CEO Pete Lau.

OnePlus løftede i maj 2019 sløret for sin første 5G-ekviperede smartphone.

Evnen til at koble sig til det kommende supernet blev dengang bygget ind i en særversion af selskabets topmodel, OnePlus 7 Pro.

Selskabets kommende 5G-kollektion er ifølge Cnet på vej en gang i april måned, om end en officiel lanceringsdato ikke foreligger endnu.

Læs også: OnePlus 7T og 7T Pro til test: Overraskende nok er det den billigste model, der frister mest

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS