Mobilselskab melder ud: Alle vores telefoner er snart klar til 5G

Den kinesiske mobilproducent OnePlus bliver en af de første smartphone-producenter med en komplet 5G-portefølje.

Artikel top billede

Når den kinesiske mobilproducent OnePlus løfter sløret for sine næste telefoner, bliver 5G en selvfølge igennem hele sortimentet.

Det er beskeden fra selskabet, som i en pressemeddelelse skriver, at der vil præsenteres en komplet 5G-kollektion til selskabets næste lanceringsevent.

”Det her bliver en milepæl både for OnePlus og vores brugere. Vi er stolte af af være blandt de første smartphone-producenter med en komplet 5G-lineup forud for vores næste lancering,” lyder det fra OnePlus-stifter og CEO Pete Lau.

OnePlus løftede i maj 2019 sløret for sin første 5G-ekviperede smartphone.

Evnen til at koble sig til det kommende supernet blev dengang bygget ind i en særversion af selskabets topmodel, OnePlus 7 Pro.

Selskabets kommende 5G-kollektion er ifølge Cnet på vej en gang i april måned, om end en officiel lanceringsdato ikke foreligger endnu.

Læs også: OnePlus 7T og 7T Pro til test: Overraskende nok er det den billigste model, der frister mest

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory