Mord, diplomatisk pres og mystiske Google-kort viser at techfirmaerne ikke altid er venner af vores demokrati

Computerworld mener: Vi har brug for meget mere værdibaseret techdiplomati som en modvægt til techfirmaer med kortsigtede mål og tvivlsomme venner.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Den saudiske kronprins sendte tilsyneladende Amazon-stifter Jeff Bezos en WhatsApp-besked, der inficerede hans telefon, hvilket betød, at der blev lækket SMS-beskeder, der efterfølgende skulle bruges til at afpresse Jeff Bezos.

Hvorfor? Ifølge Jeff Bezos fordi at han gennem sit ejerskab af avisen Washington Post støttede op om den kritiske dækning af Donald Trump og skrev om det saudiske mord på Washingston Post-klummeskribenten Jamal Khashoggi.

[b]Du kan læse hele historien her: [url

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos