Nemlig.com indfører kø-system for at tackle bruger-storm: Bruger-antal steget med 400 procent i denne uge

Nemlig.com indfører kø-system, efter danskerne er væltet ind på websitet i kølvandet på corona-virussen.

Artikel top billede

Online-supermarkedet Nemlig.com indfører med omgående virkning et kø-system, der skal tackle det stærkt stigende antal danskere, der ønsker at købe dagligvarer i butikken.

Kø-systemet skal sikre, at butikken kan håndtere de mange brugere, der overstiger det antal af samtidige brugere, som Nemlig.com kan håndtere.

Kø-systemet bliver indført som en direkte konsekvens af corona-virussen, der har fået danskerne til at vælte ind på Nemlig.com.

Butikken melder således om en stigning i antallet af ny-oprettede brugere på 400 procent alene siden mandag.

“De seneste par dage har der været enkelte udfordringer med den øgede brugertrafik grundet den stigende efterspørgsel på at få leveret dagligvarer direkte til hoveddøren. I sidste uge var der 46 procent flere nyoprettede kunder på nemlig.com sammenlignet med sidste år, og i denne uge trender nemlig.com mod en stigning på 400 procent,” lyder det fra online-butikken.

Kø-systemet indføres ‘flyvende,’ og det betyder, at det i første omgang ikke længere vil være muligt at anvende Nemlig.com-appen, der først bliver opdateret senere.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S