Tech-giganter mødes med USA's regering: Skal finde modtræk til coronavirus

De amerikanske tech-giganter skal sammen med USA's regering finde løsninger til at tackle de massive udfordringer, som corona-virussen bringer med sig.

Artikel top billede

Embedsfolk fra Det Hvide Hus mødtes onsdag med en række repræsententater for den amerikanske it-sektor for at imødekomme tidens store corona-udfordringer.

Amazon, Apple, Google, Cisco, IBM, Microsoft og Twitter var blandt de selskaber, der deltog i mødet via telekonference.

Her blev vendt, hvordan tech-industrien med forskellige tiltag og værktøjer kan imødekomme den hyppige spredning af corona-virussen. På tapetet stod også ønsket om et langt tættere samarbejde mellem private virksomheder fra regeringens side i denne tid, hvor verden kæmper med en pandemi, som WHO nu betegner situationen.

Det skriver nyhedsbureaet Reuters.

COVID-19 har taget livet af omkring 30 amerikanere indtil videre. Mere end 1.000 amerikanske borgere er smittet. Tallet på verdensplan er nu
over 115.000.

Fra den amerikanske regering deltog repræsentanter fra en række statslige myndigheder og fra sundhedsvæsenet. Derudover deltog Michael Kratsios, der er USA's Chief Technology Officer.

Han italesatte blandt andet lanceringen af en ny database, der indeholder al corona-relateret litteratur.

Han opfordrede tech-selskaberne til at benytte "kunstig intelligens til at hjælpe lægevidenskabelige forskere med at udnytte den store kollektion af videnskabelige artikler."

Michael Kratsios understregede samtidig, at de førende tech-selskab og de store platforms-selskaber vil spille en meget betydelig rolle i denne manøvre, der "kræver alle mand på dæk."

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job