"Efter beskeden fra statsministeren skulle jeg lige sunde mig, og så brugte vi det meste af natten på at planlægge og holde krisemøde"

Efter beskeden fra statsministeren skulle jeg lige sunde mig og så brugte jeg det meste af natten på at planlægge og holde krisemøde.

Artikel top billede

(Foto: C)2015! Allan Jensen)

Efter beskeden fra statsministeren skulle jeg lige sunde mig, og så brugte vi det meste af natten på at planlægge og holde krisemøde.

Hvad skal vi nu gør med 200 medarbejdere, der risikerer at blive sendt hjem? Skal de på tvungen ferie, eller hvad skal der ske?

I dag har vi taget fat i alle kunder og alle konsulenter for at spørge, hvad status er i de næste 14 dage.

Jeg sidder her med skemaet, og jeg kan konstatere, at der stort set ikke er nogen røde felter.

Alle projekter fortsætter mere eller mindre.

Det bliver på en eller anden måde med nye digitale samarbejsformer.

Folk finder fælles veje til at komme videre med deres aktiviteter.

Jeg havde troet, at en masse af projekterne var blevet stoppet, men sådan ser det ikke ud lige nu. Det er rigtig positivt.

Meldingen til vores medarbejdere var, at de skulle holde sig hjemme, lade vær med at møde op på kontoret eller hos kunden, hvis det ikke er strengt nødvendigt.

Det har folk taget til sig. Der har været tre på kontoret i dag.

Jeg tror, at det er ekstremt vigtigt, at vi får signaleret, at tingene ikke bare går i stå.

Stort set alle vores offentlige og private kunder har vendt tilbage og sagt, at vi er nødt til at finde en måde at køre videre på.

Vi er nødt til at køre forretningen og projekterne videre. Danmark kan jo ikke gå i stå, og vores udviklingsprojekter kan ikke gå i stå. Vi er nødt til at holde dampen oppe.

Søren Nielsen, administrerende partner hos Devoteam.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S