"Efter beskeden fra statsministeren skulle jeg lige sunde mig, og så brugte vi det meste af natten på at planlægge og holde krisemøde"

Efter beskeden fra statsministeren skulle jeg lige sunde mig og så brugte jeg det meste af natten på at planlægge og holde krisemøde.

Artikel top billede

(Foto: C)2015! Allan Jensen)

Efter beskeden fra statsministeren skulle jeg lige sunde mig, og så brugte vi det meste af natten på at planlægge og holde krisemøde.

Hvad skal vi nu gør med 200 medarbejdere, der risikerer at blive sendt hjem? Skal de på tvungen ferie, eller hvad skal der ske?

I dag har vi taget fat i alle kunder og alle konsulenter for at spørge, hvad status er i de næste 14 dage.

Jeg sidder her med skemaet, og jeg kan konstatere, at der stort set ikke er nogen røde felter.

Alle projekter fortsætter mere eller mindre.

Det bliver på en eller anden måde med nye digitale samarbejsformer.

Folk finder fælles veje til at komme videre med deres aktiviteter.

Jeg havde troet, at en masse af projekterne var blevet stoppet, men sådan ser det ikke ud lige nu. Det er rigtig positivt.

Meldingen til vores medarbejdere var, at de skulle holde sig hjemme, lade vær med at møde op på kontoret eller hos kunden, hvis det ikke er strengt nødvendigt.

Det har folk taget til sig. Der har været tre på kontoret i dag.

Jeg tror, at det er ekstremt vigtigt, at vi får signaleret, at tingene ikke bare går i stå.

Stort set alle vores offentlige og private kunder har vendt tilbage og sagt, at vi er nødt til at finde en måde at køre videre på.

Vi er nødt til at køre forretningen og projekterne videre. Danmark kan jo ikke gå i stå, og vores udviklingsprojekter kan ikke gå i stå. Vi er nødt til at holde dampen oppe.

Søren Nielsen, administrerende partner hos Devoteam.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet