"Efter beskeden fra statsministeren skulle jeg lige sunde mig, og så brugte vi det meste af natten på at planlægge og holde krisemøde"

Efter beskeden fra statsministeren skulle jeg lige sunde mig og så brugte jeg det meste af natten på at planlægge og holde krisemøde.

Artikel top billede

(Foto: C)2015! Allan Jensen)

Efter beskeden fra statsministeren skulle jeg lige sunde mig, og så brugte vi det meste af natten på at planlægge og holde krisemøde.

Hvad skal vi nu gør med 200 medarbejdere, der risikerer at blive sendt hjem? Skal de på tvungen ferie, eller hvad skal der ske?

I dag har vi taget fat i alle kunder og alle konsulenter for at spørge, hvad status er i de næste 14 dage.

Jeg sidder her med skemaet, og jeg kan konstatere, at der stort set ikke er nogen røde felter.

Alle projekter fortsætter mere eller mindre.

Det bliver på en eller anden måde med nye digitale samarbejsformer.

Folk finder fælles veje til at komme videre med deres aktiviteter.

Jeg havde troet, at en masse af projekterne var blevet stoppet, men sådan ser det ikke ud lige nu. Det er rigtig positivt.

Meldingen til vores medarbejdere var, at de skulle holde sig hjemme, lade vær med at møde op på kontoret eller hos kunden, hvis det ikke er strengt nødvendigt.

Det har folk taget til sig. Der har været tre på kontoret i dag.

Jeg tror, at det er ekstremt vigtigt, at vi får signaleret, at tingene ikke bare går i stå.

Stort set alle vores offentlige og private kunder har vendt tilbage og sagt, at vi er nødt til at finde en måde at køre videre på.

Vi er nødt til at køre forretningen og projekterne videre. Danmark kan jo ikke gå i stå, og vores udviklingsprojekter kan ikke gå i stå. Vi er nødt til at holde dampen oppe.

Søren Nielsen, administrerende partner hos Devoteam.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S