Hjemmearbejdende skoleelever presser systemerne i knæ: “Oplever lige nu en helt utrolig stor belastning af Unilogin”

Skole-verdenens login-system, Unilogin, er i knæ på grund af de mange, der forsøger at logge ind samtidig.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den danske skoleverdens eget login-system, Unilogin, hoster og harker og er tæt på at blive presset i knæ af de mange elever og lærere, der forsøger at logge på.

Elever og lærerer sidder i dag som bekendt hjemme på grund af corona-virussens udbrud. Og herfra forsøger de at logge ind for at få løst i hvert fald nogle af dagens skole-opgaver.

Styrelsen for It og Læring meddeler, at der kan ‘opleves uregelmæssigheder,’ når man forsøger at logge ind på skolernes systemer - blandt andet hvis man skal have adgang til de digitale læremidler.

“Styrelsen for It og Læring oplever lige nu en helt utrolig stor belastning af Unilogin,” lyder det fra styrelsen.

Belastningen er hård, selv om styrelsen har forsøgt at imødekomme den.

“Vi har forberedt os og øget belastningskapaciteten op til denne dag, men lige nu kan systemet desværre alligevel ikke følge med,” lyder det fra styrelsen.

Den opfordrer til, at alle lærere, forældre, elever og andre ‘udviser lidt tålmodighed.’

“Vi gør alt, hvad vi kan for at øge kapaciteten og dermed forbedre svartiderne og stabiliteten, så forhåbentlig vil vores mange brugere kunne mærke en forbedring i løbet af de kommende timer. Vi opfordrer til, at man udviser lidt tålmodighed og prøver igen lidt senere,” meddeler Styrelsen for It og Læring.

Du kan læse hele beskeden fra styrelsen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse