Hjemmearbejdende skoleelever presser systemerne i knæ: “Oplever lige nu en helt utrolig stor belastning af Unilogin”

Skole-verdenens login-system, Unilogin, er i knæ på grund af de mange, der forsøger at logge ind samtidig.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den danske skoleverdens eget login-system, Unilogin, hoster og harker og er tæt på at blive presset i knæ af de mange elever og lærere, der forsøger at logge på.

Elever og lærerer sidder i dag som bekendt hjemme på grund af corona-virussens udbrud. Og herfra forsøger de at logge ind for at få løst i hvert fald nogle af dagens skole-opgaver.

Styrelsen for It og Læring meddeler, at der kan ‘opleves uregelmæssigheder,’ når man forsøger at logge ind på skolernes systemer - blandt andet hvis man skal have adgang til de digitale læremidler.

“Styrelsen for It og Læring oplever lige nu en helt utrolig stor belastning af Unilogin,” lyder det fra styrelsen.

Belastningen er hård, selv om styrelsen har forsøgt at imødekomme den.

“Vi har forberedt os og øget belastningskapaciteten op til denne dag, men lige nu kan systemet desværre alligevel ikke følge med,” lyder det fra styrelsen.

Den opfordrer til, at alle lærere, forældre, elever og andre ‘udviser lidt tålmodighed.’

“Vi gør alt, hvad vi kan for at øge kapaciteten og dermed forbedre svartiderne og stabiliteten, så forhåbentlig vil vores mange brugere kunne mærke en forbedring i løbet af de kommende timer. Vi opfordrer til, at man udviser lidt tålmodighed og prøver igen lidt senere,” meddeler Styrelsen for It og Læring.

Du kan læse hele beskeden fra styrelsen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS