Googles datacenter-byggeri i Fredericia lukket ned og rengjort efter corona-udbud

Byggeriet af Googles datacenter i Fredericia blev genoptaget mandag, efter det har været sat i stå i flere dage på grund af corona-udbrud.

Artikel top billede

Byggeriet af Googles kommende kæmpe datacenter uden for Fredericia har været lukket ned i tre dage på grund af corona-virussen.

Det skriver Fagbladet 3F.

Der arbejder omkring 1.000 bygge-folk på byggepladsen, der blev lukket ned, da det blev opdaget, at en af de ansatte var blevet smittet med corona-virussen.

Til bladet meddeler Googles kommunikationschef, Jesper Vangkilde, at pladsen blev åbnet igen mandag 16. marts, efter der at var blevet foretaget det, som han kalder for en ‘dybdegående rengøring.”

Det er det tyske byggeselskab Exyte, der står for byggeriet.

Til 3F-bladet meddeler Google, at personalet i den kommende tidk skal ankomme forskudt for at undgå større forsamlinger.

Ligeldes får alle målt deres temperatur ved ankomst, ligesom møder minimeres.

“Alle medarbejdere er blevet informeret om situationen og sikkerhedsforanstaltningerne. Vi overvåger løbende situationen tæt sammen med de ansvarlige sundhedsmyndigheder og vil tage yderligere nødvendige skridt,” lyder det fra Google.

Læs også: Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S