Googles datacenter-byggeri i Fredericia lukket ned og rengjort efter corona-udbud

Byggeriet af Googles datacenter i Fredericia blev genoptaget mandag, efter det har været sat i stå i flere dage på grund af corona-udbrud.

Artikel top billede

Byggeriet af Googles kommende kæmpe datacenter uden for Fredericia har været lukket ned i tre dage på grund af corona-virussen.

Det skriver Fagbladet 3F.

Der arbejder omkring 1.000 bygge-folk på byggepladsen, der blev lukket ned, da det blev opdaget, at en af de ansatte var blevet smittet med corona-virussen.

Til bladet meddeler Googles kommunikationschef, Jesper Vangkilde, at pladsen blev åbnet igen mandag 16. marts, efter der at var blevet foretaget det, som han kalder for en ‘dybdegående rengøring.”

Det er det tyske byggeselskab Exyte, der står for byggeriet.

Til 3F-bladet meddeler Google, at personalet i den kommende tidk skal ankomme forskudt for at undgå større forsamlinger.

Ligeldes får alle målt deres temperatur ved ankomst, ligesom møder minimeres.

“Alle medarbejdere er blevet informeret om situationen og sikkerhedsforanstaltningerne. Vi overvåger løbende situationen tæt sammen med de ansvarlige sundhedsmyndigheder og vil tage yderligere nødvendige skridt,” lyder det fra Google.

Læs også: Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S