Googles datacenter-byggeri i Fredericia lukket ned og rengjort efter corona-udbud

Byggeriet af Googles datacenter i Fredericia blev genoptaget mandag, efter det har været sat i stå i flere dage på grund af corona-udbrud.

Artikel top billede

Byggeriet af Googles kommende kæmpe datacenter uden for Fredericia har været lukket ned i tre dage på grund af corona-virussen.

Det skriver Fagbladet 3F.

Der arbejder omkring 1.000 bygge-folk på byggepladsen, der blev lukket ned, da det blev opdaget, at en af de ansatte var blevet smittet med corona-virussen.

Til bladet meddeler Googles kommunikationschef, Jesper Vangkilde, at pladsen blev åbnet igen mandag 16. marts, efter der at var blevet foretaget det, som han kalder for en ‘dybdegående rengøring.”

Det er det tyske byggeselskab Exyte, der står for byggeriet.

Til 3F-bladet meddeler Google, at personalet i den kommende tidk skal ankomme forskudt for at undgå større forsamlinger.

Ligeldes får alle målt deres temperatur ved ankomst, ligesom møder minimeres.

“Alle medarbejdere er blevet informeret om situationen og sikkerhedsforanstaltningerne. Vi overvåger løbende situationen tæt sammen med de ansvarlige sundhedsmyndigheder og vil tage yderligere nødvendige skridt,” lyder det fra Google.

Læs også: Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect