Dansk iværksætter vil ansætte midt under coronakrisen, men det har jobcentrene sat en stopper for

Den danske it-iværksætter Jonathan Løw vil på trods af corona-krisen gerne ansætte folk i i virksomhedspraktik. Men det har en nedlukning af jobcentrene sat en stopper for.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i, hvorfor Jonathan Løw fortsat har brug for flere hænder midt under corona-krisen
  • Få svaret på, hvorfor det ikke er muligt at hente folk i virksomhedspraktik i øjeblikket
817
4:15 min
Hos den danske digitale fototjeneste Jumpstory har de hjemsendt 16 ud af 19 medarbejdere.

Nu skal de i stedet arbejde hjemmefra, og ifølge selskabets stifter og administrerende direktør, Jonathan Løw, foregår kommunikationen - som i så mange andre virksomheder - i øjeblikket via Google Hangouts og ikke som sædvanligt henover skrivebordeene.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S