Apple klar med nye iPads: Skærme svæver over tasterne og de kan styres med en mus

Apple sender styrkede iPad Pro-modeller på gaden - de største nyheder skal dog findes i tilbehøret og det nye software.

Artikel top billede

Et nyt kuld af Apples stærke iPad Pro-modeller sendes på gaden 25. marts.

Formatet og designet pilles der ikke ved i de nye modeller, men processorkræfterne og egenskaberne er udvidede i forhold til sidste års iPad Pro 11 samt iPad Pro 12.9.

Derfor bydes der igen på skærm i to størrelser skærm, enten 11 eller 13 tommer, mens ergonomien forbliver uændret.

De nye iPad vil dog kunne kendes på bagsidens kameraanordning, hvor Apple klemmer en særlig kameraanordning ind, der minder om iPhone 11’s ditto.

Apple lægger dog op til en væsentlig udvidelse af brugeroplevelsen med understøttelse af touchpads og eksterne mus, når tabletterne betjenes.

Understøttelsen komme i samspil med nyeste iPadOS version 13.4, som sendes ud 24. marts.

Fornyede kræfter

Inde i den nye generation af iPad Pro er det en særudgave af Apple A12 Bionic processoren fra iPhone 11 kollektionen. Den hedder her A12Z og gør de nye iPads ’ hurtigere og mere kraftfuld end de fleste bærbare Windows-PC’er’ ifølge Apple selv.

Bagpå findes en spritny kameraanordning, der forener et dobbeltkamera fra iPhone 11 med en særlig lys-radar – en LiDAR scanner.

Med teknologien, kan de nye iPads bestemme afstanden til motiv samt scener omkring brugeren i op til fem meters afstand. Med det ombord kan iPad Pro registrere dybde og 3D-former omkring, hvilket åbner op for nye ’augmented reality’ muligheder.

Hovedkameraet byder på 12 megapixels og et standard synsfelt og assisteres af et ultravidvinkel kamera med 10 megapixels der får det hele med.

Svæver over tasterne

Med den nye iPad-kollektion følger et nyt tastatur-cover kaldet ’Magic Keyboard’, som både giver en ekstra USB-C port at arbejde med samt et pegefelt til at styre iPadOS med.

Selve coveret slutter sig magnetisk til iPad’en og kan indstilles trinløst, mens det svæver over tasterne. indtil den rette vinkel til brugeren er fundet.

Tasterne på coveret byder på en sakse-mekanisme og kan lyse op i mørke.

Magic Keyboard vil løbe op i 2.599 og 2.999 kroner for henholdsvis 11 og 13 tommer modellerne.

Dobbelt op på lager

Med opdateringen følger nye priser og lagerkonfigurationer.

Basismodellen får således fordoblet lagerpladsen til 128 gb, mens dyrere konfigurationer kan få op til 1 tb at rute med.

Billigste pris bliver 6.999 kroner for iPad Pro 11 og 8.699 kroner for iPad Pro 12.9.

Ønskes der LTE-forbindelse, kan det tilkøbes for 1.300 kroner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job