Apple klar med nye iPads: Skærme svæver over tasterne og de kan styres med en mus

Apple sender styrkede iPad Pro-modeller på gaden - de største nyheder skal dog findes i tilbehøret og det nye software.

Artikel top billede

Et nyt kuld af Apples stærke iPad Pro-modeller sendes på gaden 25. marts.

Formatet og designet pilles der ikke ved i de nye modeller, men processorkræfterne og egenskaberne er udvidede i forhold til sidste års iPad Pro 11 samt iPad Pro 12.9.

Derfor bydes der igen på skærm i to størrelser skærm, enten 11 eller 13 tommer, mens ergonomien forbliver uændret.

De nye iPad vil dog kunne kendes på bagsidens kameraanordning, hvor Apple klemmer en særlig kameraanordning ind, der minder om iPhone 11’s ditto.

Apple lægger dog op til en væsentlig udvidelse af brugeroplevelsen med understøttelse af touchpads og eksterne mus, når tabletterne betjenes.

Understøttelsen komme i samspil med nyeste iPadOS version 13.4, som sendes ud 24. marts.

Fornyede kræfter

Inde i den nye generation af iPad Pro er det en særudgave af Apple A12 Bionic processoren fra iPhone 11 kollektionen. Den hedder her A12Z og gør de nye iPads ’ hurtigere og mere kraftfuld end de fleste bærbare Windows-PC’er’ ifølge Apple selv.

Bagpå findes en spritny kameraanordning, der forener et dobbeltkamera fra iPhone 11 med en særlig lys-radar – en LiDAR scanner.

Med teknologien, kan de nye iPads bestemme afstanden til motiv samt scener omkring brugeren i op til fem meters afstand. Med det ombord kan iPad Pro registrere dybde og 3D-former omkring, hvilket åbner op for nye ’augmented reality’ muligheder.

Hovedkameraet byder på 12 megapixels og et standard synsfelt og assisteres af et ultravidvinkel kamera med 10 megapixels der får det hele med.

Svæver over tasterne

Med den nye iPad-kollektion følger et nyt tastatur-cover kaldet ’Magic Keyboard’, som både giver en ekstra USB-C port at arbejde med samt et pegefelt til at styre iPadOS med.

Selve coveret slutter sig magnetisk til iPad’en og kan indstilles trinløst, mens det svæver over tasterne. indtil den rette vinkel til brugeren er fundet.

Tasterne på coveret byder på en sakse-mekanisme og kan lyse op i mørke.

Magic Keyboard vil løbe op i 2.599 og 2.999 kroner for henholdsvis 11 og 13 tommer modellerne.

Dobbelt op på lager

Med opdateringen følger nye priser og lagerkonfigurationer.

Basismodellen får således fordoblet lagerpladsen til 128 gb, mens dyrere konfigurationer kan få op til 1 tb at rute med.

Billigste pris bliver 6.999 kroner for iPad Pro 11 og 8.699 kroner for iPad Pro 12.9.

Ønskes der LTE-forbindelse, kan det tilkøbes for 1.300 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S