Regeringen kommer selvstændige til undsætning: Vil kompensere for 70 procent af tabt omsætning

Erhvervsminister Simen Kollerup (S) er sammen med finansministeren klar med en håndsrækning til de selvstændige, der taber omsætning på grund af corona-krisen.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Dansk erhvervsliv lider hårdt under den nuværende corona-epidemi, men særligt de selvstændige mærker man effekterne hårdt.

Derfor er regeringen nu klar med en hjælpende hånd til de selvstændige med under ti medarbejdere.

På et pressemøde onsdag kunne erhvervsministeren, Simon Kollerup (S), og hans partifælde finansminisiter Nicolai Wammen offentliggøre en hjælpepakke til netop denne gruppe.

Den nye ordning betyder, at selvstændige der oplever en nedgang i omsætningen på mere end 30 procent kan søge om erstatning på 75 procent af tabet.

Beløbet man kan få udbetalt er dog maksimalt 23.000 kroner, oplyser erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

Hvis man har ansat sin ægtefælle kan det dog stige til 34.500 kroner per mand.

"Regeringen er parat til at tage alle nødvendige midler i brug for at holde hånden under dansk økonomi og hjælpe danske lønmodtagere, danske arbejdspladser og danske virksomheder ud på den anden side af sundhedskrisen," skriver Erhvervsministeriet

Regeringen skal nu have opbakning fra Folketingets partier før det kan blive vedtaget. Men flere partier har allerede tilkendegivet, at man støtter forslaget.

Du kan læse hele udspillet på Erhvervsministeriets hjemmeside.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S