Nokia slipper ny topmodel løs: Her er den første 5G-mobil der kan roame globalt

Nokia slipper en interessant toptelefon ud. Her får du firedobbelt kamera samt fleksibel 5G-antenne.

Artikel top billede

Nokia offentliggør tredje generation af sin 8’er serie af toptelefoner: Nokia 8.3

Som med tidligere generationer, bydes der på enkle linjer og robust ydre, men hovedattraktionen her skal dog findes i det ombordværende 5G-modem: Det bliver det første af sin slags, som kan fungere på samtlige 5G-netværk – så der kan roames globalt på de lynhurtige frekvenser.

Nokia 8.3 understøtter alle de 12 eksisterende 5G bånd. Det er i modsætning til 5G-telefoner fra 2019, der kun kan slutte sig til mellem to og fem bånd.

Nokias nye stjerne vil samtidig byde på 5G-evner til en mere beskeden pris end de fleste. Debutprisen lyder på 599 euro, når telefonen får salgsstart en gang til sommer.

Ikke fra øverste hylde

Mens Nokia 8.3 kan bryste af sig af at have et stort 6,8 tommers HDR-display, kan mekanikken ombord ikke hamle op med 2020 topmodeller som Samsung Galaxy S20.

Kræfterne leveres nemlig af den en Qualcomm Snapdragon 765G, som ikke helt kan matche nyeste Snapdragon 865 i ydelse.

Bag på mobilen bydes der dog på en interessant kameraanordning, der ved hjælp af fire sensorer tilbyder både makro, ultravidvinkel og højopløste egenskaber. Den primære sensor kan her mønstre 64 megapixels.

Video optages i både HDR og 4K UHD med stabilisering ved 60 fps optagelser. Dertil tilbydes en særlig cinematografisk modus, der optager i log- og 21:9 format.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet