Nokia slipper ny topmodel løs: Her er den første 5G-mobil der kan roame globalt

Nokia slipper en interessant toptelefon ud. Her får du firedobbelt kamera samt fleksibel 5G-antenne.

Artikel top billede

Nokia offentliggør tredje generation af sin 8’er serie af toptelefoner: Nokia 8.3

Som med tidligere generationer, bydes der på enkle linjer og robust ydre, men hovedattraktionen her skal dog findes i det ombordværende 5G-modem: Det bliver det første af sin slags, som kan fungere på samtlige 5G-netværk – så der kan roames globalt på de lynhurtige frekvenser.

Nokia 8.3 understøtter alle de 12 eksisterende 5G bånd. Det er i modsætning til 5G-telefoner fra 2019, der kun kan slutte sig til mellem to og fem bånd.

Nokias nye stjerne vil samtidig byde på 5G-evner til en mere beskeden pris end de fleste. Debutprisen lyder på 599 euro, når telefonen får salgsstart en gang til sommer.

Ikke fra øverste hylde

Mens Nokia 8.3 kan bryste af sig af at have et stort 6,8 tommers HDR-display, kan mekanikken ombord ikke hamle op med 2020 topmodeller som Samsung Galaxy S20.

Kræfterne leveres nemlig af den en Qualcomm Snapdragon 765G, som ikke helt kan matche nyeste Snapdragon 865 i ydelse.

Bag på mobilen bydes der dog på en interessant kameraanordning, der ved hjælp af fire sensorer tilbyder både makro, ultravidvinkel og højopløste egenskaber. Den primære sensor kan her mønstre 64 megapixels.

Video optages i både HDR og 4K UHD med stabilisering ved 60 fps optagelser. Dertil tilbydes en særlig cinematografisk modus, der optager i log- og 21:9 format.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S