Apple begrænset på forsyningerne: Sætter loft på iPhone-køb

Det er slut med at lægge store iPhone-ordrer ind på Apples hjemmeside.

Artikel top billede

Apple vil lægge låg på det antal iPhones, forbrugerne kan erhverve sig, skriver amerikanske CNBC.

Det sker for at begrænse antallet af storordrer i en tid, hvor selskabet kan opleve forsyningsvanskeligheder, skriver mediet.

På både Apples amerikanske og danske hjemmeside, kan brugerne ikke bestille mere end to af en enkel iPhone-model ad gangen. Der kan dog fortsat bestilles flere forskellige modeller på en gang, lyder det.

Begrænsningerne er ikke forbeholdt selskabets iPhones.

Apples nyligt præsenterede iPad Pro modeller er også berørt af lignende slagsforanstaltninger, mens Apples ligeså nyligt lancererede Macbook Air kan købes i større antal.

Selvom Apples populære iPhone 11 er ramt af begrænsningen, er selve leveringstiden ikke forlænget. I skrivende stund lyder leveringstiden på en sort 64gb model på blot en enkel hverdag.

Læs også: Apple klar med nye iPads: Skærme svæver over tasterne og de kan styres med en mus

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen