Apple begrænset på forsyningerne: Sætter loft på iPhone-køb

Det er slut med at lægge store iPhone-ordrer ind på Apples hjemmeside.

Artikel top billede

Apple vil lægge låg på det antal iPhones, forbrugerne kan erhverve sig, skriver amerikanske CNBC.

Det sker for at begrænse antallet af storordrer i en tid, hvor selskabet kan opleve forsyningsvanskeligheder, skriver mediet.

På både Apples amerikanske og danske hjemmeside, kan brugerne ikke bestille mere end to af en enkel iPhone-model ad gangen. Der kan dog fortsat bestilles flere forskellige modeller på en gang, lyder det.

Begrænsningerne er ikke forbeholdt selskabets iPhones.

Apples nyligt præsenterede iPad Pro modeller er også berørt af lignende slagsforanstaltninger, mens Apples ligeså nyligt lancererede Macbook Air kan købes i større antal.

Selvom Apples populære iPhone 11 er ramt af begrænsningen, er selve leveringstiden ikke forlænget. I skrivende stund lyder leveringstiden på en sort 64gb model på blot en enkel hverdag.

Læs også: Apple klar med nye iPads: Skærme svæver over tasterne og de kan styres med en mus

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS