Sådan får Alm. Brand-CIO 99 procent af de ansatte til at arbejde hjemme via Microsoft Teams: "Kan køre med det tekniske setup i al evighed"

Interview: Kun 18 ud af Alm. Brands 1.800 medarbejdere arbejder fortsat på koncernens fysiske lokationer. De rette teknologivalg betyder nemlig, at 99 procent af Alm. Brands ansatte kan arbejde hjemmefra. "Det er kun muligt, fordi Alm. Brand har taget nogle gode it-mæssige beslutninger også før min tid," lyder det fra CIO og koncerndirektør Kristian Hjort-Madsen.

Artikel top billede

Alm.Brand-CIO Kristian Hjort-Madsen på sit hjemmekontor. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan 99 procent af Alm. Brands medarbejdere kan arbejde hjemme
  • Bliv klogere på hvordan koncernen bruger Microsoft Teams til kaffepauser og fredagsbar
  • Se hvor meget mødeaktiviteten for Alm. Brand i Microsoft Teams er steget
  • Find ud af hvordan nogle medarbejdere føler de er blevet mere effektive af at arbejde hjemmefra
  • Indsigt i Alm. Brands teknologivalg som betyder, at koncernen kan holde forretningen kørende med det nuværende tekniske setup i al evighed
1.390
7 min
Alm. Brand råder over 1.800 ansatte, hvoraf mere end 800 til dagligt sidder i selskabets hovedkvarter på Midtermolen i København.

Men corona-krisen betyder, at den danske bank- og forsikringskoncern har været tvunget til at skabe et nyt arbejds-setup.

Med Microsoft Teams som det primære værktøj er det lykkedes CIO og koncerndirektør Kristian Hjort-Madsen med et trylleslag at forvandle hovedkvarteret til en spøgelsesby med blot syv ansatte fysisk tilstede.

På få dage har Alm. Brand nemlig formået at skabe et setup, hvor 99 procent af virksomhedens ansatte arbejder hjemme.

Og det setup kan holde forretningen kørende i al evighed.

Det fortæller Kristian Hjort-Madsen til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect