It-forhandler begærer sig selv konkurs

Anpartsselskabet af 21.01.2000, det tidligere Informatic Engros, har begæret sig selv konkurs med en gæld på knap 900.000 kroner. Ejerens andet firma Informatic.dk fortsætter som forhandler af it-udstyr såvel online som i en butik.

Henrik Møller, der står bag it-forhandleren Informatic.dk, har begæret et af sine fem selskaber konkurs på grund af en gæld på 880.000 kroner.

? Forretningerne på Falkoner Allé, i Valby og Helsinge var ikke i stand til at betale for deres varekøb blandt andet på grund af tyverier i forretningerne, siger Henrik Møller.

Tre andre anpartsselskaber, der ifølge Henrik Møller har været inaktive i årevis, bliver inden længe tvangslukket af Erhvervs- og selskabsstyrelsen, fordi de ikke har indleveret årsregnskaber.

Det sidste selskab Informatic.dk fortsætter som hidtil med at sælge it-udstyr til forhandlere og offentlige myndigheder.

To millioner ude at svømme

? Det er mig selv, der har begæret selskabet konkurs, og det er mig selv, der har næsten alle pengene til gode. I alt har jeg skudt to millioner ind i selskaberne gennem årene, siger Henrik Møller.

Udover Henrik Møller selv har nogle kreditorer penge til gode i konkursboet.

Da der var gang i alle selskaberne, havde Henrik Møller to forretninger på Falkoner Allé i København, en i Valby, en i Helsinge og en Farum. Nu er der kun forretningen i Farum tilbage.

? Jeg havde 22 medarbejdere, en omsætning på 36 millioner kroner om året og et overskud på 10.000 kroner. Det hænger jo ikke sammen i det lange løb, siger Henrik Møller.

Skiftede navn

Kort tid før konkursbegæringen skiftede det kriseramte selskab Informatic Engros navn til ApS af 21/1.2000.

? Informatic Engros har eksisteret i 15 år, så det er klart, at jeg gerne ville beholde navnet, siger Henrik Møller som forklaring på navneskiftet.

Nu er der ryddet op, og Henrik Møller er optimistisk med hensyn til den fremtidige drift:

? Alle de gamle lig er væk, Informatic.dk kører videre, og jeg har gang i en del brokervirksomhed med brugt udstyr via hjemmesiden restlageret.dk, så det ser lyst ud, siger han.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Technical Solutions Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS