Internet-leverandører vælter ind på Ewiis fibernet i Trekantområdet: "Det bliver det første større område i hele verden med en 100 procents fiberinfrastruktur"

Interview: Med en investering på op imod en milliard kroner er energiselskabet Ewii i fuld gang med at udrulle fiber i Trekantområdet, der i 2024 skal være fuldt dækket. Selskabet har nu indgået en aftale med den ottende fiberudbyder. ”Tidsplanen kører, og efterspørgslen er opadgående," siger Pernille Johannessen fra Ewii.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om Ewii's store fiberudrulningsprojekt i Trekantområdet
  • Hvilke udbydere der nu er på selskabets fibernet
  • Så mange husstande mangler at blive koblet på fibernettet
  • Ewii's fiberplaner for fremtiden
920
4:45 min
Energiselskabet Ewii har indgået en ny fiberaftale med Fastspeed.

Dermed har Ewii otte leverandører på selskabets åbne fibernet i Trekantområdet, der i dag dækker over 100.000 husstande.

Det fortæller direktør for koncernudvikling, Pernille Johannessen, der har ansvaret for udrulningen af fibernettet, til Computerworld.

Ifølge Pernille Johannessen er sortimentet af fiberudbydere det bredeste i hele Danmark, og det store udvalg af udbydere er godt nyt for kunderne, pointerer hun.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job