Bliv mere effektiv: Redaktionens fem tips til Microsoft Teams

Vi har samlet fem tips til dig, der måske er kastet lidt brat ud i Teams. Tips der kan gøre dig mere effektiv på den til tider lidt uoverskuelige kommunikationskanal.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Fem gode råd Microsoft Teams om blandt andet skærmdeling og test af lyd inden møder
  • Hvordan du gemmer en bestemt besked eller omdøber en chat
730
3:45 min
Microsofts Teams har stille og roligt vundet markedsandele i Danmark. Så meget at Teams-serverne i forbindelse med coronakrisen har haft svært ved at følge med.

Men lad nu det ligge. For på Computerworld-redaktionen bruger vi Teams på kryds og tværs - og har sågar sat en fredagsbar op i Teams.

Samtidig har vi samlet fem tips til dig, der måske er kastet lidt brat ud i Teams.

Det er tips, der kan gøre dig mere effektiv på den til tider lidt uoverskuelige kommunikationskanal.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec