"De første uger med hjemmearbejde er gået fantastisk - nu frygter jeg bare, at vores honeymoon snart er ovre"

De første uger med hjemmearbejde er gået fantastisk. Produktiviteten er ikke faldet, og folk har 100 procent leveret det, som jeg har forventet. Nu frygter jeg bare, at vores honeymoon snart er ovre.

Artikel top billede

(Foto: Martin Thorborg)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få svaret på, hvorfor Martin Thorborg i de her dage er mere træt end nogensinde før, når klokken bliver 17
  • Blive klogere på, hvordan Dinero håndterer situation med hjemmearbejde
  • Alle de ansatte hos hos Dinero fik i går leveret cocktails til døren, og i den kommende uge vil de også flere gane modtage fysiske ting fra arbejdspladsen. Få forklaringen på den praksis her.
448
2:15 min
De første uger med hjemmearbejde er gået fantastisk. Produktiviteten er ikke faldet, og folk har 100 procent leveret det, som jeg har forventet.

Nu frygter jeg bare, at vores honeymoon snart er ovre.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S