Hackere har stjålet design-filer til AMD's kommende Xbox-grafikkort

Hackere har stjålet data om vigtig GPU-design fra chipkæmpen AMD. En del af de stjålne data er allerede blevet delt på GitHub.

Artikel top billede

Chipgiganten AMD er blevet hacket, og hackerne har blandt andet tilranet sig designfiler, testfiler og lignende for en række af selskabets vigtigste produkter.

Ifølge AMD blev selskabet kontaktet i december af personer, der ‘hævdede, at de var i besiddelse af testfiler’ med data af AMD’s ‘nuværende og kommende grafik-produkter.’

Det drejer sig angiveligt om designfiler for Navi 10- og Navi 21-arkitekturen i AMD’s Radeon RX 5500-grafikprocessor samt designfiler til AMD’s kommende Arden GPU, der forventes at blive en del af Microsofts kommedne Xbox Series X-konsol.

De pågældende blueprints er ifølge The Register skrevet i sproget Verilog. De blev for få dage siden oploadet på GitHub og Pastebin.com, hvorfra de i weekenden blev fjernet igen.

AMD skriver i en kortfattet meddelelse - som du finder her - at gerningsmændene er i besiddelse af yderligere filer, der endnu ikke har været offentliggjort.

“Vi er af den opfattelse, at de stjålne grafik-IP’er [‘intellectual rights’, red] ikke er centrale i forhold til vores konkurrencedygtighed eller i forhold til sikkerheden i vores grafik-produkter,” lyder det fra AMD.

Selskabet ‘arbejder tæt sammen’ med myndighederne og andre eksperter som led i efterforskningen,” lyder det fra AMD.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS