Danske virksomheder forventer at outsource mindre i de kommende år: "Kunderne har før brændt nallerne på at have lagt for meget ud"

Interview: Ifølge en ny stor outsourcing-rapport vil færre danske virksomheder outsource i de næste par år. Det skyldes især en modning hos kunderne, som nu vælger en mere balanceret tilgang end blot at outsource alt ud til en enkel leverandør. "Kunderne er mere skarpe på, hvad der skal outsources," lyder det.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i danske virksomheder outsourcing- og cloud-planer for de næste to år
  • Forstå hvordan kunderne er blevet mere modne og hvad det betyder
  • Hvad corona-siutationen kan betyde for virksomhedernes outsourcing-planer
  • De primære udfordringer kunderne møder i overgangen til public cloud
  • Se tallene for outsourcing-forventningerne i markedet
1.021
5:15 min
Danske virksomheder har i de seneste år været ramt af en outsourcing-feber, der har sendt store dele af det danske it-landskab i hænderne på såvel danske som udenlandske it-leverandører.

Men feberen ser ud til at aftage.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job