Sådan sikrer dansk CISO Danmarks største bilimportør under coronakrisen: Her er hans vigtigste sikkerhedsværktøj

Interview: Hos Danmarks største bilimportør, Semler, har man sendt knap 1.000 administrative medarbejdere hjem for at arbejde under corona-krisen. Det har dog givet ekstra arbejde hos it-sikkerhedschefen Claus Nybro.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan Danmarks største bilimportør håndterer under corona-krisen
  • Hvad der er CISO Claus Nybros vigtigste sikkerhedsværktøj
893
4:30 min
Corona-krisen har været en magnet for it-kriminelle i hele Europa.

I Danmark mærker danske virksomheder også presset, der særligt er øget i takt med at flere medarbejdere er sendt hjem for at arbejde.

Det gælder også hos Danmarks største bilproducent, Semler, der har sendt knap 1.000 medarbejdere hjem fra selskabets hovedkontor i Brøndby uden for København.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job