Betalende Zoom-brugere kan nu selv vælge datacenter

Zoom-brugere får nu muligheden for at blackliste en række datacentre fra at håndtere deres videotrafik.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Videotjenesten Zoom har kronede dage under coronakrisen.

Som følge af den massive trafikforøgelse på tjenesten har Zoom nu indført, at de betalende brugere selv kan vælge, hvilke datacenter-regioner deres videotrafik skal sendes omkring.

Dermed får de betalende brugere mulighed for at blackliste bestemte datacenter-regioner.

Det skriver ZDNet.

"For kinesiske brugere betyder det, at hvis kontoadministratoren ikke har valgt at benytte sig af den kinesiske datacenter-region før 25. april, vil vedkommendes konto ikke være forbundet til vores datacentre på Kinas fastland, når data skal overføres," lyder det i en blogpost fra Zoom-CTO Brendan Ittelson.

Læs også: Her er Datatilsynets anbefalinger: Det skal du gøre, hvis du bruger Zoom

Her er Zooms datacenter regioner

Det er dog ikke muligt for Zoom-brugerne at blackliste den datacenter-region, de selv befinder sig i.

For de fleste brugeres tilfælde vil det være USA-regionen.

Zooms øvrige datacenter-regioner er Canada, Europa, Indien, Australien, Kina, Latinamerikaa og så en fælles region for Japan og Hong Kong.

De ikke-betalende Zoom-brugere har ikke mulighed for at vælge mellem datacenter regionerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job