Betalende Zoom-brugere kan nu selv vælge datacenter

Zoom-brugere får nu muligheden for at blackliste en række datacentre fra at håndtere deres videotrafik.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Videotjenesten Zoom har kronede dage under coronakrisen.

Som følge af den massive trafikforøgelse på tjenesten har Zoom nu indført, at de betalende brugere selv kan vælge, hvilke datacenter-regioner deres videotrafik skal sendes omkring.

Dermed får de betalende brugere mulighed for at blackliste bestemte datacenter-regioner.

Det skriver ZDNet.

"For kinesiske brugere betyder det, at hvis kontoadministratoren ikke har valgt at benytte sig af den kinesiske datacenter-region før 25. april, vil vedkommendes konto ikke være forbundet til vores datacentre på Kinas fastland, når data skal overføres," lyder det i en blogpost fra Zoom-CTO Brendan Ittelson.

Læs også: Her er Datatilsynets anbefalinger: Det skal du gøre, hvis du bruger Zoom

Her er Zooms datacenter regioner

Det er dog ikke muligt for Zoom-brugerne at blackliste den datacenter-region, de selv befinder sig i.

For de fleste brugeres tilfælde vil det være USA-regionen.

Zooms øvrige datacenter-regioner er Canada, Europa, Indien, Australien, Kina, Latinamerikaa og så en fælles region for Japan og Hong Kong.

De ikke-betalende Zoom-brugere har ikke mulighed for at vælge mellem datacenter regionerne.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS