Digitalt værktøj hjælper Skattestyrelsen med at bremse fejludbetalinger for milliarder

En digital løsning hjælper Skattestyrelsen med at stoppe fejludbetalinger af negativ moms, der siden 2014 er løbet op i mere end seks milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Ved hjælp af en digital løsning har Skattestyrelsen bremset fejludbetalinger af negativ moms for milliarder.

Fra 2014 til 2019 har løsningen tilbageholdt negativ moms for godt 6,4 milliarder kroner. Alene i 2019 lød det tilbageholdte beløb på 941 millioner kroner.

Det skriver Skattestyrelsen i en pressemeddelelse.

Årligt håndterer Skattestyrelsen omkring 350.000 anmodninger om tilbagebetaling af moms til virksomheder.

Kontrollen af momsudbetalingerne er blevet styrket den senere årrække ved hjælp af det digitale hjælpeværktøj, som understøtter styrelsens manuelle arbejde.

"Systemet er et hjælpeværktøj, der støtter os i udsøgninger af virksomheder, der måske ikke har krav på at få penge udbetalt. På den måde forebygger vi, at penge uretmæssigt ryger ud af statskassen. Det er et godt eksempel på, at it-udvikling og digitale løsninger bidrager til at styrke skattekontrollen," siger underdirektør i Skattestyrelsen, Johnny Schaadt Hansen, ifølge meddelelsen.

Skattestyrelsen vurderer ud fra risiko og væsentlighed, hvilke udbetalinger af negativ moms, der skal kontrolleres. Her hjælper det digiale værktøj til ved at give en risikoscore for virksomheden.

Hvis risikoen er høj, vil en medarbejder lave en kontrol, inden beløbet udbetales til virksomheden, fremgår det af meddelelsen.

Værktøjets træfprocent er blevet højere med årene. Træfprocenten i 2014 var knap 50 procent. I dag er træfprocenten steget til 71 procent, viser Skattestyrelsens tal.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job