Digitalt værktøj hjælper Skattestyrelsen med at bremse fejludbetalinger for milliarder

En digital løsning hjælper Skattestyrelsen med at stoppe fejludbetalinger af negativ moms, der siden 2014 er løbet op i mere end seks milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Ved hjælp af en digital løsning har Skattestyrelsen bremset fejludbetalinger af negativ moms for milliarder.

Fra 2014 til 2019 har løsningen tilbageholdt negativ moms for godt 6,4 milliarder kroner. Alene i 2019 lød det tilbageholdte beløb på 941 millioner kroner.

Det skriver Skattestyrelsen i en pressemeddelelse.

Årligt håndterer Skattestyrelsen omkring 350.000 anmodninger om tilbagebetaling af moms til virksomheder.

Kontrollen af momsudbetalingerne er blevet styrket den senere årrække ved hjælp af det digitale hjælpeværktøj, som understøtter styrelsens manuelle arbejde.

"Systemet er et hjælpeværktøj, der støtter os i udsøgninger af virksomheder, der måske ikke har krav på at få penge udbetalt. På den måde forebygger vi, at penge uretmæssigt ryger ud af statskassen. Det er et godt eksempel på, at it-udvikling og digitale løsninger bidrager til at styrke skattekontrollen," siger underdirektør i Skattestyrelsen, Johnny Schaadt Hansen, ifølge meddelelsen.

Skattestyrelsen vurderer ud fra risiko og væsentlighed, hvilke udbetalinger af negativ moms, der skal kontrolleres. Her hjælper det digiale værktøj til ved at give en risikoscore for virksomheden.

Hvis risikoen er høj, vil en medarbejder lave en kontrol, inden beløbet udbetales til virksomheden, fremgår det af meddelelsen.

Værktøjets træfprocent er blevet højere med årene. Træfprocenten i 2014 var knap 50 procent. I dag er træfprocenten steget til 71 procent, viser Skattestyrelsens tal.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S