Corona-krisen får det danske satellit-selskab GomSpace til at skrotte milliard-ambition

Det nordjyske satellit-selskab GomSpace dropper selskabets langsigtede mål om at opnå en milliardomsætning i 2023 på grund af coronakrisen. Det oplyser selskabets topchef i forbindelse med kvartalsregnskabet, der viser fremgang efter lancering af spareplan i 2019.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor selskabet dropper det langsigtede mål om milliardomsætning
  • Indblik i selskabet nøgletal for årets første kvartal
  • Indsigt i den spareplan GomSpace søsatte i 2019
624
3:15 min
Den nordjyske satellit-producent GomSpace har droppet ambitionen om at ramme en milliard i omsætning i 2023.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS