Den danske energibranche investerer tocifret millionbeløb i ny cyberenhed: “Ingen af os kan klare de cybertrusler, vi står overfor alene”

En ny enhed skal sikrer danske energi- og forsyningsselskaber mod hackerangreb. Organisationerne bag er klar til at investere massivt i den nye hackerenhed, der skal have mere end 10 it-sikkerhedsmedarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om planerne for energibranchens nye cyberenhed
  • Hvem der står bag den nye enhed
  • Se hvad den første opgave bliver for den nye cyberenhed
933
4:45 min
Dansk Energi, Energinet og Dansk Fjernvarme har sammen oprettet en spritny cyberenhed, der skal beskytte Danmarks forsyningsbranche mod hackerangreb.

I denne uge har de tre parter stiftende generalforsamling, og første punkt på dagsordenen bliver at finde en direktør, der skal stå i spidsen for den 12 mand store cyberenhed.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos