Den danske energibranche investerer tocifret millionbeløb i ny cyberenhed: “Ingen af os kan klare de cybertrusler, vi står overfor alene”

En ny enhed skal sikrer danske energi- og forsyningsselskaber mod hackerangreb. Organisationerne bag er klar til at investere massivt i den nye hackerenhed, der skal have mere end 10 it-sikkerhedsmedarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om planerne for energibranchens nye cyberenhed
  • Hvem der står bag den nye enhed
  • Se hvad den første opgave bliver for den nye cyberenhed
933
4:45 min
Dansk Energi, Energinet og Dansk Fjernvarme har sammen oprettet en spritny cyberenhed, der skal beskytte Danmarks forsyningsbranche mod hackerangreb.

I denne uge har de tre parter stiftende generalforsamling, og første punkt på dagsordenen bliver at finde en direktør, der skal stå i spidsen for den 12 mand store cyberenhed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect