E-Boks misser fortsat statens krav til oppetid: "Vi er det rigtige sted, selv om SLA'erne ikke har været overholdt"

Interview: "Vi er i en stabil og robust tilstand nu, og systemet er robust." Det er meldingen fra e-Boks-topchef Ulrik Falkner Thagesen, selvom selskabet fortsat ikke overholdt kravene for oppetid i kontrakten med staten. Læs hvorfor topchefen alligevel er optimistisk her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se oversigten over nedetiden for e-Boks Digital Post-løsningen siden begyndelsen af 2019
  • Læs hvorfor Ulrik Falkner Thagesen mener, at at løsningens drift er blevet stabiliseret
  • Bliv klogere på baggrunden for de mange nedbrud
  • Find ud af hvordan e-Boks forholder sig til at have misset kravet til oppetid så ofte
918
4:45 min
E-Boks' Digital Post-løsning har været stærkt udfordret siden sommeren 2019.

Nedbrud og ustabil drift har været tilbagevendende begivenheder i så høj grad, at e-Boks ikke har kunnet leve op til oppetidskravet på 99,5 procent i kontrakten med Digitaliseringsstyrelsen i ni ud af de seneste 10 måneder.

Det betyder også, at e-Boks endnu ikke har formået at leve op til kravet i 2020.

Selvom det endnu ikke er lykkes for e-Boks' at opfylde kontraktens Service Level Agreement (SLA), så tyder meget på, at der er bedre tider på vej med et mere stabilt driftsbillede.

Det fortæller selskabets topchef, Ulrik Falkner Thagesen, til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics