Topchef for e-Boks taler ud om de mange nedbrud: "I foråret har vi selv været utilfredse med vores egne præstationer"

Interview: "Hver gang andre systemer går ned, får de fleste andre selskaber det ikke udskreget i alle mulige medier, men det gør vi, fordi vi er dem, vi er. Vi arbejder på, at det ikke sker igen, men det er blevet blæst op til en kæmpe stor problemstilling." Ulrik Falkner Thagesen taler ud om forløbet med ustabil drift hos e-Boks over flere måneder.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i e-Boks-problemer
  • Derfor gik det galt, og sådan er det blevet løst
  • Bliv klogere på detaljerne for nedbrud
  • Læs hvordan e-Boks har oplevet forløbet
  • Find også ud af hvorfor selskabets topchef mener, at problemerne er blevet blæst ud af proportioner
1.430
7:15 min
Siden juni 2019 har e-Boks' Digital Post-løsning måned efter måned været ramt af forskellige fejl og nedbrud.

Nedbrud og ustabil drift har været tilbagevendende begivenheder i så høj grad, at e-Boks ikke har kunnet leve op til oppetidskravet på 99,5 procent i kontrakten med Digitaliseringsstyrelsen i ni ud af de seneste 10 måneder.

Det betyder, at e-Boks endnu ikke har overholdt det mål i én eneste måned i 2020, men efter en hård start på året, hvor løsningen var særligt ramt i januar og februar, er der nu bedre tider på vej.

Løsningen er igen stabil, lyder det fra e-Boks' topchef Ulrik Falkner Thagesen.

I et stort interview med Computerworld taler han ud om årsagerne til de forskellige nedbrud, hvordan e-Boks har arbejdet med at udbedre fejlene, og hvordan han har oplevet hele forløbet.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job