Apple klar med nyt regnskab: Den mest udfordrende tid, som vi nogensinde har oplevet - se tallene her

Apples aktiekurs dykker i en usikker tid for selskabet i kølvandet på kvartalsregnskabet, der viser kraftig opbremsning i væksten.

Artikel top billede

Selv om corona-virussen har ført til lukkede fabrikker og kraftig opbremsning af salget i Kina, melder Apple om lille omsætningsvækst i årets første kvartal.

Omsætningen steg her nemlig med en enkelt procent i forhold til samme kvartal i fjor til nu 58,3 milliarder dollar.

Til gengæld er indtjeningen dykket med tre procent til 11,25 milliarder dollar.

Omsætningen er en smule højere end den, som markedet havde forventet. Alligevel er aktiekursen dykket i kølvandet på regnskabet.

“Midt i det mest udfordrende globale miljø, som vi nogensinde har drevet virksomhed i, er vi stolte over at kunne meddele, at Apple faktisk voksede i løbet af kvartalet,” lyder det fra topchef Tim Cook.

Ifølge regnskabet henter Apple 62 procent af sin omsætning i lande uden for USA.

Omsætningsvæksten skyldes ikke mindst, at kvartalet har budt på omsætningsrekord i de to divisioner Services og Wearables.

Services - der drækker over Apple Music, Apple News og Apple Store - omsatte for 13,3 milliarder dollar, mens Wearables - der tæller salg af AirPods, Apple Watch og lignende - omsatte for 19,6 milliarder dollar.

Til gengæld er salget af iPhone, iPad og Mac faldet med næsten syv procent til 38,7 milliarder dollar.

“I denne vanskelige tid er vores brugere afhængige af Apple-produkter for at finde nye måder at holde sig connected, være informerede, kreative og produktive,” lyder det fra selskabet.

Apple er nu vej til at udbetale dividende på 0,82 dollar per aktie.

Apple vil ikke komme med klare meldinger om fremtiden. Men Ifølge Wall Street Journal siger Tim Cook, at meget tyder på, at forbrugerne spenderer flere penge på nogle af Apples produkter i denne måned end tidligere.

“Vi har tiltro til fremtiden og fortsætter med at foretage betydelige investeringer i alle vores forretningsområder - inklusive vores femårs-plan om at bidrage med 350 milliarder dollar til den amerikanske økonomi,” lyder det fra selskabet.

Læs også:

Corona-krise får Microsofts omsætning og indtjening til at buldre i vejret

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S