Bog: Velskrevet og fængende historie om virus fra Stephen King holder stadig

Den uforkortede udgave af Stephen Kings undergangsroman The Stand om en lidt for effektiv dræbervirus er ikke kun aktuel, men underholdende og rørende popkultur af højeste karat.

Artikel top billede

På nuværende tidspunkt har de fleste vel set så meget streaming, deltaget i så mange videokonferencer og overværet myndighedspressemøder i en grad, at det har givet trætte, rødrandede skærmøjne.

Kuren er – som ofte før – en god, gammeldags bog, hvor man jo altid kan finde nogle, der har det værre end én selv.

Tag for eksempel The Stand.

Stephen Kings klassiske dommedagsroman er ikke småtbegavet splatterlitteratur af den slags, som den ekstremt alsidige forfatter uretfærdigt er kendt for. Langtfra, faktisk. Men den er i høj grad både dyster, barsk og aktuel.

Et særdeles dødeligt kædebrev

Bogen skildrer et USA, der går i total opløsning, da en kunstigt fremstillet, ekstremt smitsom og ufatteligt dødelig virus undslipper et militærlaboratorium og på kort tid slår langt størstedelen af befolkningen ihjel.

Eller, som det formuleres: ”Under the California desert and subsidized by the taxpayers' money, someone had finally invented a chain letter that really worked. A very lethal chain letter.”

The Stand skildrer på fascinerende vis, hvordan samfundet bryder ned i både det store og i det små – og som læser ser man primært forløbet gennem øjnene på en lille håndfuld overlevende.

Her bliver det en smule metafysisk; det er trods alt Stephen King.

For hvor nogle gennem livlige drømme drages mod en oldgammel, sort kvinde i Nebraska, samler andre sig om en satanisk skikkelse, der – naturligvis! – slår sig ned i Las Vegas.

Rørende, fængende og knivskarp

The Stand er imidlertid ikke blot sygdom og dødelige opgør, men også rørende, fængende og knivskarpe skildringer af mennesker, relationer og samfund. Samt af, hvilke fællesskaber, der kan opstå af asken fra den nærmest totale ødelæggelse. Undertiden er den endda nærmest poetisk.

Da bogen oprindeligt udkom i 1978, krævede forlaget, at Kings manuskript blev skåret med en tredjedel. Man mente ikke, at der var salg i en mursten på langt over 1.100 sider.

Heldigvis blev The Stand: The Complete & Uncut Edition sendt på markedet i 1990. Her har forfatteren genindsat de oprindeligt slettede sider, udvidet bogen yderligere og opdateret en lang række kulturelle referencer, som også er en stor del af bogens indhold.

Det er selvsagt denne uforkortede udgave, man skal gå efter, og ikke den amputerede førsteudgave.

Siden er The Stand kun vokset i popularitet og har i dag fortjent status af moderne klassiker. Bogen optræder således på lister over verdens bedste bøger fra bl.a. Rolling Stone Magazine, Time og BBC.

Titel: The Stand: The Complete & Uncut Edition. Forfatter: Stephen King. Udgivet: 1990

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job