Ny Macbook Pro model slippes løs: Kan nå nye performance-højder

Apples kompakte Pro-Macbook får blandt andet dobbelt så meget ram og lagerplads som før.

Artikel top billede

En tunet version af Apples mindste Pro-bærbar slippes løs denne uge.

Det er den mindste Macbook Pro 13, der overhales her, med lovende hardware, der ifølge Apple selv, kan give op til 80 procent højere grafisk ydelse.

Ud fra det teknikbladet ses det, at maskinen vil kunne ekviperes med vilde 32 GB ram samt endnu vildere 4 TB ssd-lager.

Apples nuværende prispolitik betyder, at der skal graves dybt i læderet for at få råd til den helt store harddisk.

Den nuværende opgradering fra 16 til 32 GB ram løber op i 3.600 kroner, mens der skal slippes 5.400 kroner yderligere for opgraderingen fra to til fire TB lager.

Med opgraderingen følge samtidig Apples nyeste tastatur, som skulle være mere driftsikker end tidligere Apple-tastaturer med 'butterfly'-mekanisme.

Springer to generationer over

Ud over at kunne ekviperes med rigelige mængder ram og lagerplads, kommer den nye Pro-maskine med en toptunet Core i7 version af Intels 10. generations Core-processor.

Der er tale om en quad-core processor fremstillet på 10nm teknik, som kan snurre med op til 4,1 GHz med den stærkeste indbyggede grafik selskabet kan mønstre (Iris Plus Graphics G7).

Billigste Macbook Pro 13 med den nye processor-generation ombord koster 15.999 kroner og får en Core i5, 16 GB ram og 512 GB lager ombord.

Dyreste variant med i7-kræfter, 32 GB ram og fire TB lager skal du regne med at slippe 32.199 kroner for.

Læs også: Næste år ryger Intel ud: Apple sigter efter at fremstille Macs med egne processorer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen