Næste år ryger Intel ud: Apple sigter efter at fremstille Macs med egne processorer

Apple vil indlede et skifte væk fra Intels processor en gang i 2021, lyder det.

Artikel top billede

Det er blevet rygtet længe, at Apple vil tilpasse sin egen chip-produktion til at kunne fungere med selskabets Mac-maskiner.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg, er der ikke længe til, at de Intel processorer, der i dag er at finde i Macs vil blive vraget.

Ifølge mediets kilder, vil skiftet ske en gang i 2021. I første ombæring vil Apple kun udgive en enkel Mac med Apple-processor ombord, men flere chips skulle være i udviklingsfasen, hvilket indikerer, at flere enheder er i spil.

Apple har domineret på processor-fronten, når det gælder tablet- og smartphone-markedet, hvor selskabets ’A’-processorer er blandt de højst ydende og mest strømeffektive på mobilmarkedet.

De rygtede ’Kalamata’ processorer forventes at debutere i Mac-enheder med MacOS ombord.

Se også: Kendt Apple-analytiker: Banebrydende Mac udkommer inden udgangen af 2021

Avanceret fremstillingsteknologi

Selve processorerne ombord vil blive printet med en 5nm litografi, den samme som forventes at debutere i efterårets og næste forårs iPhone- og iPad-kollektioner.

I øjeblikket bliver de mest avancerede CPU’er fra Intel og AMD fremstillet med henholdsvis 10 og 7nm procesteknologi.

Den nye litografi, gør det muligt for Apple at pakke otte højt ydende kerner i en processor døbt ’Firestorm’. På sigt kan Macs med 12 kerner komme på tale. I øjeblikket er Apples kraftigste processor den ’A12Z’ processor der findes i iPad Pro (2020), der byder på fire højtydende kerner assisteret af fire strømbesparende kerner.

Selvom Apple kan klemme mange regnekerner ned i sin kommende processor, estimerer Bloomber, at den kommende processor vil få debut i en mere beskeden Macbook end i selskabets stærke Macbook Pro, iMac Pro eller Mac Pro computere, hvor Intels processorer regerer.

Selve fremstilling vil varetages af Apples nuværende partner, taiwanske TSMC.

Læs også: Apple klar med fire store opdateringer til Macbook Air

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S