Danske it-virksomheder forventer at løbe tør for penge i løbet af seks måneder: "Jeg er meget bekymret for, hvad der sker ved udgangen af maj"

Interview: Konkurs-tsunamien står for døren. Det er meldingen fra IT-Branchens topchef, Natasha Friis Saxberg, der har konstateret de første konkurser på tværs af dansk erhvervsliv. Nu ser hun med gru frem imod lønudbetalingerne i maj. "Den manglende likviditet kommer til at sætte sig nu i forhold til konkurser og nedskalering af omkostninger," siger hun.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor flere danske it-virksomheder forventer at løbe tør for penge i løbet af seks måneder
  • Se Natasha Friis Saxbergs råd til, hvordan den danske it-sektor skal rejse sig efter krisen
  • Find også ud af hvorfor hun mener, at rettidig investeringer i teknologi kunne have forhindret dele af virksomhedernes
  • Indblik i hvordan IT-Branchens topchef mener, at coronakrisen har skabt øget effektivitet i de danske it-selskaber
  • Indsigt i hvorfor Natasha Friis Saxberg med gru ser imod lønudbetalingerne i maj
950
4:45 min
Natasha Friis Saxberg ser nervøst frem mod slutningen af maj, hvor de danske it-virksomheder næste gang skal udbetale løn.

For IT-Branchens topchef ser allerede nu de første konkurser på tværs af dansk erhvervsliv som følge af coronakrisen.

Derudover viser en ny rundspørge - foretaget i samarbejde mellem Computerworld og IT-Branchen - at 31 procent af de adspurgte virksomheder ikke har likviditet til at overleve længere end seks måneder frem.

Det svarer altså til, at næsten hver tredje danske it-virksomhed i undersøgelsen kan være konkurstruet inden for et halvt år.

Konkurs-tsunamien står for døren, lyder det fra Natasha Friis Saxberg, til Computerworld.

Læses lige nu

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect