Netcompany regnskab: Sådan har it-selskabet fulgt op på sit stærkeste regnskab nogensinde

It-selskabet Netcompany leverer endnu et solidt vækstregnskab.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Den danske it-virksomhed fik noget at leve op til, efter at det i februar måned kunne vise sit bedste regnskab nogensinde, hvor der blev omsat for 2,5 milliarder kroner.

Første kvartalregnskab 2020, som selskabet præsenterer denne uge, er solidt men lader også ane, at selskabet vil blive udfordret indirekte af corona-krisen.

Omsætningen lander på 696 millioner kroner, og stiger med 16,4 procent i forhold til forrige år.

Indtjeningsmargen er på 24,1 procent, men udeladder non-organisk indflydelse fra Holland.

Netcompany forventer en fortsat vækst på mellem 18 og 20 procent, mens indtjeningen forventes at vokse med 26 procent.

Resultatet for 2020 forventes at ende med en omsætning på 2,13 milliarder kroner.

Andet halvår 2020 regnes dog med at blive udfordret på grund af corona-panemdiens indflydelse på økonomien.

"Når vi ser på de konsekvenser som covid-19 pandemien allerede nu har haft - og potentielt vil have - hos vores kunder i forskellige markeder, gør vi os umage med at levere løsninger, der assisterer kunderne igennem krisen. Det øger også risikoen for Netcompany - særligt i andet halvår 2020," siger administrerende direktør André Rogaczewski.

Læs også: André Rogaczewski efter bedste Netcompany-regnskab nogensinde: "Mange virksomheder ville give deres højre arm for at få den vækst, vi har i den private sektor"

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS