Kritikere holder skarpt øje med udbud fra omstridt kommunal it-klub: "Det er en stor bekymring, hvis vi ryger over i en form for subsidiering"

Den kommunale brugerklub SBSYS har gennem årene været udsat for megen kritik og beskyldninger, og den er stadig ikke helt væk. Hos brugerklubben erkender man, at der har været bump på vejen, men at man i dag har rettet ind. "Selvfølgelig skal vi arbejde bevidst på at skabe ligeværdig konkurrence i markedet," siger chefstrateg hos SBSYS.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå kritikken af det kommunale ESDH-samarbejde SBSYS
  • Hvordan SBSYS i dag arbejder
  • Hvorfor kritikken ifølge SBSYS ikke længere er gældende
  • Indsigt i det trejde udbud, som SBSYS netop har sendt på gaden
1.548
7:45 min
Kommunerne skal bruge deres viden til at fremskaffe de bedste priser og få de bedst mulige it-systemer, men de skal holde fingrene fra udvikling.

Sådan har noget af kritikken lydt mod Brugerklubben SBSYS, der i dag har 39 kommuner og en region blandt medlemmerne af det, der også bliver kaldt for "kommunernes andelsbevægelse i en digital tidsalder."

Nu sender SBSYS for tredje gang klubbens it-fundament, der består af ESDH-systemet SBSYS og integrationsplatformen SBSIT, i udbud.



Det kan du læse mere om her: 38 kommuner og en region klar med udbud for op mod 140 millioner kroner

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub