Centralt EG-system er også forsinket i Region Hovedstaden: Nu er regionen i konflikt med PDC om forlængelse af ældre løsning

EG Optima skulle være gået i luften hos Region Hovedstaden 1. januar, men implementeringen begynder tidligst til oktober. Derfor fortsætter regionen med PDC-systemet Tjenestetid. Det koster en sag i Klagenævnet for Udbud. "Vi er blevet orienteret af Region Hovedstaden om, at regionen forventer at bruge Tjenestetid-løsningen frem til februar 2021. Det er ikke efter aftale med os," lyder det fra PDC.

Artikel top billede

Foto: Thomas Voss, Region Hovedstaden. (Foto: (c) 2014 / Thomas Voss)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvorfor idriftsættelsen af EG Optima er udskudt i Region Hovedstaden
  • Få indblik i hvorfor PDC har indgivet en klage over Region Hovedstaden til Klagenævnet for Udbud
  • Se Silkeborg Data forklare forsinkelsen af EG Optima
  • Læs hvordan Region Hovedstaden forholder sig til konflikten med PDC
  • Tjek hvor mange steder EG Optima løsningen er gået i luften
993
5 min
1. januar 2020 skulle Region Hovedstaden have taget regionens nye planlægningsystem EG Optima i brug, men det er endnu ikke sket.

I stedet er implementeringen af systemet udskudt til tidligst oktober 2020.

Men her skal der tages forbehold for, at Covid-19-situationen kan forsinke implementeringen yderligere.

4. maj kunne Computerworld afsløre, at en lignende forsinkelse havde fået Region Midtjylland til at rive aftalen om levering af EG Optima-systemet over med leverandøren Silkeborg Data for i stedet at lave en ny aftale med PDC om systemet Tjenestetid.

Sådan gør man dog ikke hos Region Hovedstaden.

Her fortsætter regionen i stedet med PDC's Tjenestetid-løsning, indtil EG Optima er klar.

Det har kastet regionen ud i en konflikt med PDC.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S