Visma-selskab taber omsætning efter opsplitning

Det Visma-ejede selskab Dataløn kommer ud af 2019 med et fald i omsætning.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Visma Dataløn, der er ejet af den norske Visma-koncern, kommer ud af 2019 med et fald i omsætning.

Det viser selskabets netop udsendte regnskab for 2019.

Omsætningen er faldet fra 497 millioner kroner i 2018 til 315 millioner kroner i 2019 svarende til et fald på 182 millioner kroner eller 36 procent.

Faldet i omsætning sker efter, at Visma Bluegarden i begyndelse af 2019 blev splittet op i henholdsvis Visma Dataløn og Visma Enterprise.

Ifølge ledelsen skyldes omsætningsfaldet alene opslitningen af selskabet og er på linje med forventningerne på baggrund af øget fokus på selskabets kernekompetencer inden for lønsystemer og administrative services.

Den tidligere lønvirksomhed Bluegarden blev i efteråret 2017 opkøbt af Visma og siden hen lagt sammen med Visma Dataløn, Team Siri Holding og Team Siri ApS.

Læs også: Visma Bluegarden har haft stilstand på bundlinjen i fire år: Nu hæver selskabet overskuddet markant

Bundlinjen for Visma Dataløn i 2019 er stort set uændret, og ender på 89,3 millioner kroner mod 90,2 millioner kroner i 2018.

Ledelsen bemærker samtidig, at coronakrisen ikke har haft indflydelse på selskabets 2019-regnskab, men at man forventer en negativ indvirkning på omsætning og profit for 2020.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest