Visma-selskab taber omsætning efter opsplitning

Det Visma-ejede selskab Dataløn kommer ud af 2019 med et fald i omsætning.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Visma Dataløn, der er ejet af den norske Visma-koncern, kommer ud af 2019 med et fald i omsætning.

Det viser selskabets netop udsendte regnskab for 2019.

Omsætningen er faldet fra 497 millioner kroner i 2018 til 315 millioner kroner i 2019 svarende til et fald på 182 millioner kroner eller 36 procent.

Faldet i omsætning sker efter, at Visma Bluegarden i begyndelse af 2019 blev splittet op i henholdsvis Visma Dataløn og Visma Enterprise.

Ifølge ledelsen skyldes omsætningsfaldet alene opslitningen af selskabet og er på linje med forventningerne på baggrund af øget fokus på selskabets kernekompetencer inden for lønsystemer og administrative services.

Den tidligere lønvirksomhed Bluegarden blev i efteråret 2017 opkøbt af Visma og siden hen lagt sammen med Visma Dataløn, Team Siri Holding og Team Siri ApS.

Læs også: Visma Bluegarden har haft stilstand på bundlinjen i fire år: Nu hæver selskabet overskuddet markant

Bundlinjen for Visma Dataløn i 2019 er stort set uændret, og ender på 89,3 millioner kroner mod 90,2 millioner kroner i 2018.

Ledelsen bemærker samtidig, at coronakrisen ikke har haft indflydelse på selskabets 2019-regnskab, men at man forventer en negativ indvirkning på omsætning og profit for 2020.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job