Morgen-briefing: Thorborg: Bliver meget svært at fjerne hjælpepakkerne / Ny sundheds- og bæredygtighedsdirektør til KMD / Dansk millionær smækker med døren

Thorborg: Bliver meget svært at fjerne hjælpepakkerne. Ny sundheds- og bæredygtighedsdirektør til KMD. Dansk millionær smækker med døren. SimCorp åbner kontor i Sydafrika. Digital HowTo i dag fra Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til tirsdagens morgen-briefing, der i dag er sammensat og skrevet af morgen-hyrde Dan Jensen.

Thorborg: Bliver meget svært at fjerne hjælpepakkerne

Det bliver meget svært at fjerne hjælpepakkerne til erhvervslivet, mener Dinero-direktør Martin Thorborg, der i Finans sammenligner situationen med narkomaner, der skal på afvænning.

Derfor står vi overfor en svær situation. Den nemme var at indføre hjælpepakkerne. Her gav staten ‘sgu penge til alle, der stak hånden frem,” siger han.

“Nu kommer det hårdeste af alt, rent erhvervsmæssigt, og det bliver ikke kønt. Vi står som en narkoman, der skal på afvænning. Og hvis Mette Frederiksen synes, at det har været svært indtil nu, så skal hun bare vente til, at hun skal tage narkoen fra folk. Så kommer konkurserne for fuld skrue. Og alle vil synes, at det er regeringens skyld,” siger han til avisen.

Ny sundheds- og bæredygtighedsdirektør til KMD

KMD vil styrke arbejdet med den grønne omstilling og bæredygtighed og ansætter derfor tidligere administrerende direktør i DGI, Søren Brixen, som såkaldt ‘advisory director’ med særligt fokus på ‘sustainability and health.’

52-årige Søren Brixen har foruden topposten i DGI også tidligere været kommunaldirektør i Norddjurs Kommune.

“I KMD skal Søren i tæt dialog med kunderne fremme anvendelsen af ny teknologi i bæredygtige løsninger. Smart Community-løsninger og intelligent brug af data er vigtige redskaber i den grønne omstilling,” meddeler KMD.

Dansk millionær smækker med døren

Den danske spilmillionær Anders Gautier Christensen - der er medejer af Spilnu.dk - sælger hele sin aktiepost på 25 procent i betalingsselskabet Clearhaus, som han i foråret 2018 bad politiet efterforske for skyldner- og mandatsvig, skriver Børsen.

Clearhaus sælger betalingsløsninger til netbutikker, og i 2018 lånte ledelsen 12 millioner ud til Clearhaus Holding på grund af et mellemværende med en bank.

“Jeg vil ikke drive virksomhed med nogen, der gør det på den måde. Og så er den ikke meget længere,” siger Anders Gautier Christensen til Børsen.

Køberen af aktieposen er Torben Bjørn Christensen og flødebollefamilien Spangsbjerg.

Digital HowTo i dag fra Computerworld

Computerworld er om nogle timer vært for et webinar - en digital udgave af vores HowTo-arrangementer, som mange af vores læsere gennem årene har deltaget på i især Ballerup og Aarhus.

På webinaret kan du hjemmefra få kompetente input til, hvordan du sikrer virksomhedens remote arbejdspladser i denne coronatid.

Eksempelvis kan du få bud på, hvad du skal holde øje med, hvordan du opdager, at du er blevet hacket, hvad hackerne har fokus på lige nu samt bud på forskellige løsninger.

Oplægsholderne er blandt andre Peter Kruse fra CSIS, Jess Juul Ellegaard fra Jysk IT, og etisk hacker Kim Elgaard fra Arrow.

Det hele begynder klokken 09:00 og varer til 10:45. Du kan læse mere om HowTo-arrangementet her: Digital HowTo: Aktuelle trusler – sådan sikrer du virksomhedens remote arbejdspladser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job