Dom: Apples nye magiske keyboard: Øv, det fungerer irriterende godt!

Apple slipper rigtig godt fra at genopfinde iPad-tastaturet. Det er ualmindeligt irriterende, for prisen er svær at leve med.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvilken af Apples iPad-nyheder fra foråret, der er mest lovende
  • Få Computerworlds dom over Apples nye 'Magic Keyboard'
894
4:30 min
iPad’en som elektronisk sensation har mere end ti år på bagen, men det har været noget af en udvikling igennem i mellemtiden.

Det overrasker næppe nogen, at de er blevet stadigt hurtigere, slankere og mere kapable med tiden. Det bliver elektronik jo.

Hvad der måske er mere uventet, er den drejning som iPad-universet har taget de seneste år.

Nu skal der kunne bestilles noget på en iPad: Kontorprogrammer, mails og webmøder kan sagtens ordnes her, mens iPad-økosystemet bugner med mobile apps og endda tilbyder mere avancerede apps, som Adobes fulde Photoshop der kan udnytte touch-, mus- og pen-input.

Derfor er trenden også gået mod stadigt større enheder med stadigt mere udstyr til at betjene.

Selv Apples billigste iPad byder på en større skærm end originalen fra 2010 og topmodellen, som vi tester i dag, strækker sig over 12,9 tommers herlighed, der synes at kunne give en Macbook Pro 13 kamp til stregen.

Læs også: Vi tester Macbook Pro 13: Det er nok det bedste køb, man kan finde i hele Apples portefølje

Apple sidste skridt mod at gøre iPad’en til en fuldblods kontormaskine, kom sammen med det nye tastaturcover, 'Magic Keyboard', der med sit indbyggede touch-felt skal vise sig at gøre den nye iPad til en troværdig assistent på arbejdet.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland