Dom: Apples nye magiske keyboard: Øv, det fungerer irriterende godt!

Apple slipper rigtig godt fra at genopfinde iPad-tastaturet. Det er ualmindeligt irriterende, for prisen er svær at leve med.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvilken af Apples iPad-nyheder fra foråret, der er mest lovende
  • Få Computerworlds dom over Apples nye 'Magic Keyboard'
894
4:30 min
iPad’en som elektronisk sensation har mere end ti år på bagen, men det har været noget af en udvikling igennem i mellemtiden.

Det overrasker næppe nogen, at de er blevet stadigt hurtigere, slankere og mere kapable med tiden. Det bliver elektronik jo.

Hvad der måske er mere uventet, er den drejning som iPad-universet har taget de seneste år.

Nu skal der kunne bestilles noget på en iPad: Kontorprogrammer, mails og webmøder kan sagtens ordnes her, mens iPad-økosystemet bugner med mobile apps og endda tilbyder mere avancerede apps, som Adobes fulde Photoshop der kan udnytte touch-, mus- og pen-input.

Derfor er trenden også gået mod stadigt større enheder med stadigt mere udstyr til at betjene.

Selv Apples billigste iPad byder på en større skærm end originalen fra 2010 og topmodellen, som vi tester i dag, strækker sig over 12,9 tommers herlighed, der synes at kunne give en Macbook Pro 13 kamp til stregen.

Læs også: Vi tester Macbook Pro 13: Det er nok det bedste køb, man kan finde i hele Apples portefølje

Apple sidste skridt mod at gøre iPad’en til en fuldblods kontormaskine, kom sammen med det nye tastaturcover, 'Magic Keyboard', der med sit indbyggede touch-felt skal vise sig at gøre den nye iPad til en troværdig assistent på arbejdet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job