Dom: Apples nye magiske keyboard: Øv, det fungerer irriterende godt!

Apple slipper rigtig godt fra at genopfinde iPad-tastaturet. Det er ualmindeligt irriterende, for prisen er svær at leve med.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvilken af Apples iPad-nyheder fra foråret, der er mest lovende
  • Få Computerworlds dom over Apples nye 'Magic Keyboard'
894
4:30 min
iPad’en som elektronisk sensation har mere end ti år på bagen, men det har været noget af en udvikling igennem i mellemtiden.

Det overrasker næppe nogen, at de er blevet stadigt hurtigere, slankere og mere kapable med tiden. Det bliver elektronik jo.

Hvad der måske er mere uventet, er den drejning som iPad-universet har taget de seneste år.

Nu skal der kunne bestilles noget på en iPad: Kontorprogrammer, mails og webmøder kan sagtens ordnes her, mens iPad-økosystemet bugner med mobile apps og endda tilbyder mere avancerede apps, som Adobes fulde Photoshop der kan udnytte touch-, mus- og pen-input.

Derfor er trenden også gået mod stadigt større enheder med stadigt mere udstyr til at betjene.

Selv Apples billigste iPad byder på en større skærm end originalen fra 2010 og topmodellen, som vi tester i dag, strækker sig over 12,9 tommers herlighed, der synes at kunne give en Macbook Pro 13 kamp til stregen.

Læs også: Vi tester Macbook Pro 13: Det er nok det bedste køb, man kan finde i hele Apples portefølje

Apple sidste skridt mod at gøre iPad’en til en fuldblods kontormaskine, kom sammen med det nye tastaturcover, 'Magic Keyboard', der med sit indbyggede touch-felt skal vise sig at gøre den nye iPad til en troværdig assistent på arbejdet.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler: Gå forrest i digitaliseringen af samfundskritiske løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse