Huawei har igen og igen afvist at have bånd til den kinesiske stat, men har selskabet netop leveret en tilståelse på gråt papir?

ComputerViews: Den kinesiske mobil- og netværksgigant Huawei afviser at være underlagt den kinesiske stat, men alligevel bliver det gang på gang antydet, at lande kan blive ramt af handelspolitiske konsekvenser, hvis teleselskaber fravælger selskabets teknologi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Er Huawei uafhængig af den kinesiske stat. Få forklaringen på, hvorfor et nyt brev til den danske statsminister er med til at så tvivl om den påståede uafhængigheden
  • Få forklaringen på, hvorfor indholdet i brevet kan opfattes som en handelspolitisk trussel, og få ligeledes Huaweis forklaring på, hvorfor det ikke bør opfattes som en trussel
941
4:45 min
Torsdag morgen kom det frem, at den amerikanske præsident Donald Trump har valgt at forlænge sanktionerne mod den kinesiske virksomheder, heriblandt mobilgiganten Huawei.

En del af forklaringen på sanktionerne er, at amerikanerne – i lighed med mange europæiske lande – frygter, at Huawei og andre kinesiske selskaber har for tætte bånd til den kinesiske regering, og dermed udgør en sikkerhedsrisiko.

Får Huawei til opgave at udrulle 5G-netværk i Vesten, så frygter man ganske enkelt, at den kinesiske stat pludselig får kontrol over en central del af den digitale infrastruktur. En kontrol der i værste fald kan bruges til spionage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job