USA blacklister lang række kinesiske tech-firmaer

Endnu en stribe af kinesiske it-virksomheder sendes ud i kulden af den amerikanske regering.

Artikel top billede

Handels- og teknologikrigen mellem de to stormagter USA og Kina spidser yderligere til, efter at den amerikanske regering op til weekenden ekskluderede endnu en stribe virksomheder fra at handle med amerikanske organisationer.

I alt 33 nye kinesiske teknologi-virksomheder er nu at finde på den såkaldte ’entity list’, som i forvejen tæller prominente kinesiske tech-giganter som Huawei og ZTE.

Det skriver The New York Times.

Blandt de nyligt udelukkede virksomheder er en tidligere børsnoteret NASDAQ-virksomhed, it sikkerhedsselskabet Qihoo360, som for nylig rettede anklager mod den amerikanske sikkerhedstjeneste CIA for angreb på den kinesiske luftfartsindustri.

En anden af de udelukkede virksomheder er selskabet NetPosa, en af kinas mest succesfulde AI-virksomheder, som blandt andet menes at stå den ansigtsgenkendelse-teknologi, som det kinesiske styre benytter til at overvåge det undertrykte Uighur-mindretal.

Tidligere på måneden forlængede den amerikanske præsident Donald Trump det verserende handelsforbud med endnu et år, frem til maj 2021.

Læs også: Huawei frygter for overlevelse: Amerikansk udelukkelse kan få alvorlige konsekvenser for telenetværk i hele verden

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S