USA blacklister lang række kinesiske tech-firmaer

Endnu en stribe af kinesiske it-virksomheder sendes ud i kulden af den amerikanske regering.

Artikel top billede

Handels- og teknologikrigen mellem de to stormagter USA og Kina spidser yderligere til, efter at den amerikanske regering op til weekenden ekskluderede endnu en stribe virksomheder fra at handle med amerikanske organisationer.

I alt 33 nye kinesiske teknologi-virksomheder er nu at finde på den såkaldte ’entity list’, som i forvejen tæller prominente kinesiske tech-giganter som Huawei og ZTE.

Det skriver The New York Times.

Blandt de nyligt udelukkede virksomheder er en tidligere børsnoteret NASDAQ-virksomhed, it sikkerhedsselskabet Qihoo360, som for nylig rettede anklager mod den amerikanske sikkerhedstjeneste CIA for angreb på den kinesiske luftfartsindustri.

En anden af de udelukkede virksomheder er selskabet NetPosa, en af kinas mest succesfulde AI-virksomheder, som blandt andet menes at stå den ansigtsgenkendelse-teknologi, som det kinesiske styre benytter til at overvåge det undertrykte Uighur-mindretal.

Tidligere på måneden forlængede den amerikanske præsident Donald Trump det verserende handelsforbud med endnu et år, frem til maj 2021.

Læs også: Huawei frygter for overlevelse: Amerikansk udelukkelse kan få alvorlige konsekvenser for telenetværk i hele verden

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland