USA blacklister lang række kinesiske tech-firmaer

Endnu en stribe af kinesiske it-virksomheder sendes ud i kulden af den amerikanske regering.

Artikel top billede

Handels- og teknologikrigen mellem de to stormagter USA og Kina spidser yderligere til, efter at den amerikanske regering op til weekenden ekskluderede endnu en stribe virksomheder fra at handle med amerikanske organisationer.

I alt 33 nye kinesiske teknologi-virksomheder er nu at finde på den såkaldte ’entity list’, som i forvejen tæller prominente kinesiske tech-giganter som Huawei og ZTE.

Det skriver The New York Times.

Blandt de nyligt udelukkede virksomheder er en tidligere børsnoteret NASDAQ-virksomhed, it sikkerhedsselskabet Qihoo360, som for nylig rettede anklager mod den amerikanske sikkerhedstjeneste CIA for angreb på den kinesiske luftfartsindustri.

En anden af de udelukkede virksomheder er selskabet NetPosa, en af kinas mest succesfulde AI-virksomheder, som blandt andet menes at stå den ansigtsgenkendelse-teknologi, som det kinesiske styre benytter til at overvåge det undertrykte Uighur-mindretal.

Tidligere på måneden forlængede den amerikanske præsident Donald Trump det verserende handelsforbud med endnu et år, frem til maj 2021.

Læs også: Huawei frygter for overlevelse: Amerikansk udelukkelse kan få alvorlige konsekvenser for telenetværk i hele verden

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Everllence

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,