Store erhvervsnetværk med 600 it-firmaer og danske universiteter går sammen i ny ‘digital klynge’

Danmarks universiteter går sammen med erhvervsnetværkene BrainsBusiness og It-forum med tilsammen 600 it-virksomheder i en ny ‘digital klynge’ med stærkt forkus på innovation.

Artikel top billede

(Foto: Anne Kring)

De to jyske it-netværk BrainsBusiness og It-forum - der tilsammen har mere end 600 it-virksomheder i medlemsskaren - går sammen med de danske universiteter i et nyt innovations-netværk, som de selv kalder for en ‘digital klynge.’

Den nye klynge kommer til at hedde DigitalLead, og den bliver ifølge parterne ‘den første landsdækkende klyngeorganisation for it og digitalisering.’

Formand for DigitalLead bliver Brian Busk, der er direktør for strategi-, forretningsudvikling og it i Nobia Danmark.

Han fortæller, at formålet med klyngen er at øge innovationen i tech-sektoren ved at bringe de massive forsknings-kræfter, der findes på universiteterne, sammen med de praktikere, der findes i erhvervsorganisationen, som repræsenterer de 600 it-virksomheder i det jyske - herunder aarhusianske Systematic.

“Vi forener forskning og praksis og skaber et tværgående samlingspunkt for digital innovation og øget produktivitet både for virksomheder, der udvikler digitale løsninger samt for alle øvrige sektorer, som er afhængige af innovative it-løsninger for at kunne udvikle deres forretning,” siger han.

I den nye klynge vil virksomhederne få adgang til viden og indsigt i de nyeste teknologier, hvilket skal være med til at fremme innovationskraften.

Det gælder eksempelvis inden for IoT, kunstig intelligens, cybersikkerhed, big data, blockchain og andre af de områder, der for tiden vokser kraftigt på it-området.

“DigitalLead skal være brohoved for etablering af meningsfulde og værdiskabende samarbejdsrelationer virksomhederne imellem og mellem forskningsverdenen og erhvervslivet, så vi sikrer, at Danmark vedbliver med at være en digital frontløber på det internationale verdenskort,” lyder det fra Bo Sejer Frandsen, der er direktør i it-forum.

DigitalLead bliver etableret med kontorer i Aarhus, Aalborg og København i første omgang.

Disse partnere er med i DigitalLead-klyngen:

- BrainsBusiness og netværkets medlemmer.

- It-forum og netværkets medlemmer.

- Aalborg Universitet.

- Aarhus Universitet.

- Copenhagen Business School.

- DTU.

- IT-Universitetet.

- Københavns Universitet.

- Syddansk Universitet.

- Alexandra Instituttet.

- Force Technology.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S