Store erhvervsnetværk med 600 it-firmaer og danske universiteter går sammen i ny ‘digital klynge’

Danmarks universiteter går sammen med erhvervsnetværkene BrainsBusiness og It-forum med tilsammen 600 it-virksomheder i en ny ‘digital klynge’ med stærkt forkus på innovation.

Artikel top billede

(Foto: Anne Kring)

De to jyske it-netværk BrainsBusiness og It-forum - der tilsammen har mere end 600 it-virksomheder i medlemsskaren - går sammen med de danske universiteter i et nyt innovations-netværk, som de selv kalder for en ‘digital klynge.’

Den nye klynge kommer til at hedde DigitalLead, og den bliver ifølge parterne ‘den første landsdækkende klyngeorganisation for it og digitalisering.’

Formand for DigitalLead bliver Brian Busk, der er direktør for strategi-, forretningsudvikling og it i Nobia Danmark.

Han fortæller, at formålet med klyngen er at øge innovationen i tech-sektoren ved at bringe de massive forsknings-kræfter, der findes på universiteterne, sammen med de praktikere, der findes i erhvervsorganisationen, som repræsenterer de 600 it-virksomheder i det jyske - herunder aarhusianske Systematic.

“Vi forener forskning og praksis og skaber et tværgående samlingspunkt for digital innovation og øget produktivitet både for virksomheder, der udvikler digitale løsninger samt for alle øvrige sektorer, som er afhængige af innovative it-løsninger for at kunne udvikle deres forretning,” siger han.

I den nye klynge vil virksomhederne få adgang til viden og indsigt i de nyeste teknologier, hvilket skal være med til at fremme innovationskraften.

Det gælder eksempelvis inden for IoT, kunstig intelligens, cybersikkerhed, big data, blockchain og andre af de områder, der for tiden vokser kraftigt på it-området.

“DigitalLead skal være brohoved for etablering af meningsfulde og værdiskabende samarbejdsrelationer virksomhederne imellem og mellem forskningsverdenen og erhvervslivet, så vi sikrer, at Danmark vedbliver med at være en digital frontløber på det internationale verdenskort,” lyder det fra Bo Sejer Frandsen, der er direktør i it-forum.

DigitalLead bliver etableret med kontorer i Aarhus, Aalborg og København i første omgang.

Disse partnere er med i DigitalLead-klyngen:

- BrainsBusiness og netværkets medlemmer.

- It-forum og netværkets medlemmer.

- Aalborg Universitet.

- Aarhus Universitet.

- Copenhagen Business School.

- DTU.

- IT-Universitetet.

- Københavns Universitet.

- Syddansk Universitet.

- Alexandra Instituttet.

- Force Technology.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job