Store erhvervsnetværk med 600 it-firmaer og danske universiteter går sammen i ny ‘digital klynge’

Danmarks universiteter går sammen med erhvervsnetværkene BrainsBusiness og It-forum med tilsammen 600 it-virksomheder i en ny ‘digital klynge’ med stærkt forkus på innovation.

Artikel top billede

(Foto: Anne Kring)

De to jyske it-netværk BrainsBusiness og It-forum - der tilsammen har mere end 600 it-virksomheder i medlemsskaren - går sammen med de danske universiteter i et nyt innovations-netværk, som de selv kalder for en ‘digital klynge.’

Den nye klynge kommer til at hedde DigitalLead, og den bliver ifølge parterne ‘den første landsdækkende klyngeorganisation for it og digitalisering.’

Formand for DigitalLead bliver Brian Busk, der er direktør for strategi-, forretningsudvikling og it i Nobia Danmark.

Han fortæller, at formålet med klyngen er at øge innovationen i tech-sektoren ved at bringe de massive forsknings-kræfter, der findes på universiteterne, sammen med de praktikere, der findes i erhvervsorganisationen, som repræsenterer de 600 it-virksomheder i det jyske - herunder aarhusianske Systematic.

“Vi forener forskning og praksis og skaber et tværgående samlingspunkt for digital innovation og øget produktivitet både for virksomheder, der udvikler digitale løsninger samt for alle øvrige sektorer, som er afhængige af innovative it-løsninger for at kunne udvikle deres forretning,” siger han.

I den nye klynge vil virksomhederne få adgang til viden og indsigt i de nyeste teknologier, hvilket skal være med til at fremme innovationskraften.

Det gælder eksempelvis inden for IoT, kunstig intelligens, cybersikkerhed, big data, blockchain og andre af de områder, der for tiden vokser kraftigt på it-området.

“DigitalLead skal være brohoved for etablering af meningsfulde og værdiskabende samarbejdsrelationer virksomhederne imellem og mellem forskningsverdenen og erhvervslivet, så vi sikrer, at Danmark vedbliver med at være en digital frontløber på det internationale verdenskort,” lyder det fra Bo Sejer Frandsen, der er direktør i it-forum.

DigitalLead bliver etableret med kontorer i Aarhus, Aalborg og København i første omgang.

Disse partnere er med i DigitalLead-klyngen:

- BrainsBusiness og netværkets medlemmer.

- It-forum og netværkets medlemmer.

- Aalborg Universitet.

- Aarhus Universitet.

- Copenhagen Business School.

- DTU.

- IT-Universitetet.

- Københavns Universitet.

- Syddansk Universitet.

- Alexandra Instituttet.

- Force Technology.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune