Store erhvervsnetværk med 600 it-firmaer og danske universiteter går sammen i ny ‘digital klynge’

Danmarks universiteter går sammen med erhvervsnetværkene BrainsBusiness og It-forum med tilsammen 600 it-virksomheder i en ny ‘digital klynge’ med stærkt forkus på innovation.

Artikel top billede

(Foto: Anne Kring)

De to jyske it-netværk BrainsBusiness og It-forum - der tilsammen har mere end 600 it-virksomheder i medlemsskaren - går sammen med de danske universiteter i et nyt innovations-netværk, som de selv kalder for en ‘digital klynge.’

Den nye klynge kommer til at hedde DigitalLead, og den bliver ifølge parterne ‘den første landsdækkende klyngeorganisation for it og digitalisering.’

Formand for DigitalLead bliver Brian Busk, der er direktør for strategi-, forretningsudvikling og it i Nobia Danmark.

Han fortæller, at formålet med klyngen er at øge innovationen i tech-sektoren ved at bringe de massive forsknings-kræfter, der findes på universiteterne, sammen med de praktikere, der findes i erhvervsorganisationen, som repræsenterer de 600 it-virksomheder i det jyske - herunder aarhusianske Systematic.

“Vi forener forskning og praksis og skaber et tværgående samlingspunkt for digital innovation og øget produktivitet både for virksomheder, der udvikler digitale løsninger samt for alle øvrige sektorer, som er afhængige af innovative it-løsninger for at kunne udvikle deres forretning,” siger han.

I den nye klynge vil virksomhederne få adgang til viden og indsigt i de nyeste teknologier, hvilket skal være med til at fremme innovationskraften.

Det gælder eksempelvis inden for IoT, kunstig intelligens, cybersikkerhed, big data, blockchain og andre af de områder, der for tiden vokser kraftigt på it-området.

“DigitalLead skal være brohoved for etablering af meningsfulde og værdiskabende samarbejdsrelationer virksomhederne imellem og mellem forskningsverdenen og erhvervslivet, så vi sikrer, at Danmark vedbliver med at være en digital frontløber på det internationale verdenskort,” lyder det fra Bo Sejer Frandsen, der er direktør i it-forum.

DigitalLead bliver etableret med kontorer i Aarhus, Aalborg og København i første omgang.

Disse partnere er med i DigitalLead-klyngen:

- BrainsBusiness og netværkets medlemmer.

- It-forum og netværkets medlemmer.

- Aalborg Universitet.

- Aarhus Universitet.

- Copenhagen Business School.

- DTU.

- IT-Universitetet.

- Københavns Universitet.

- Syddansk Universitet.

- Alexandra Instituttet.

- Force Technology.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S