Faldende konsulentpriser kan være på vej i Danmark: "Vi vil se et pres på priserne det kommende stykke tid"

Konsulenternes timepriser kommer til at falde som resultat af coronakrisen. Sådan lyder det fra Zangenberg Analytics, der hører fra markedet, at flere selskaber gør sig klar til en kritisk gennemgang af it-aftaler.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i forudsigelserne fra it-rådgivningshuset
  • Hvorfor timepriserne kommer til at falde
  • Hvilke steder selskaber vil opnå besparelser på it
653
3:30 min
Coronakrisen er på vej til at banke it-konsulenternes timepriser i en nedadgående retning.

Sådan lyder forudsigelsen fra Henrik Zangenberg, der er stifter og direktør i benchmark- og it-rådgivningshuset Zangenberg Analytics.

"Det er realistisk at forvente, at man vil se timepriserne komme under pres for en række kategorier," indleder han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura