Ekspert-vurdering: Ventureselskabet Nordic Eye har brudt hvidvaskloven

Et brev fra ventureselskabet Nordic Eye viser, hvordan der ikke er blevet indhentet lovpligtige oplysninger fra investorer.

Artikel top billede

Venturefonden Nordic Eye har brudt hvidvaskloven, da det rejste penge fra investorer uden at have indhentet lovpligtige oplysninger om hvor de investerede penge kommer fra.

Det lyder vurderingen fra to hvidvaskeksperter, som har fået indsigt i et brev til investorer fra Nordic Eye, skriver Børsen.

I brevet beder fonden investorer om at indsende manglende dokumentation, som ikke er blevet indhentet i ’travlheden’.

Hvidvaskekspert og administrerende direktør i rådgivningsvirksomheden Revisorjura, Jakob Dedenroth Bernhoft vurderer her, at der er tale om et lovbrud:

“Vi må gå ud fra, at når de beder om pas og sundhedskort, så har de ikke tidligere haft nogen dokumentation for investorernes identitet, og det er selvfølgelig et klokkeklart brud på hvidvasklovgivningen,” siger han.

Hverken fondens administrerende direktør Michael Tandrup, formand Niklas Holck eller medstifter Peter Warnøe er vendt tilbage på forespørgsler om kommentarer fra mediet.

Blandt venturefondens 16 virksomhedssatsninger er den fynske himmelstormer Blue Ocean Robotics, som oplever kronede dage under corona-pandemien og har bidraget til fondens seneste værdifastsættelse på 590 millioner kroner.

Den høje værdifastsættelse kommer efter et år, hvor flere topprofiler er trådt ud af fonden. Blandt disse er medstifter Lars Tvede, SAS-formand Carsten Dilling og Jeppe Christiansen fra milliardforvalteren Maj Invest.

Profilflugten kom efter, at medstifter Peter Warnøe kom under anklage for bilagsfusk og mistanke om misbrug af Nordic Eye midler til privatforbrug. Han har siden afvist anklagerne.

Læs også: Venturefonden Nordic Eye runder over en halv milliard i værdier

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S