Jysk tilbagebetaler penge fra hjælpepakker - men selskabets it-leverandører må æde reducerede priser gennem syv uger

Jysk vil nu tilbagebetale lønkompensation, som koncernen har modtaget fra hjælpepakker i de nordiske lande, da Jysk kan klare sig uden. Men selskabets omkring 100 it-leverandører har ikke udsigt til en godtgørelse efter syv uger, hvor milliardkoncernen har sænket de oprindelige priser med op til 50 procent.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvornår Jysk begyndte at betale it-leverandørerne fuld pris igen
  • Hvorfor koncernen tilbagebetaler penge fra hjælpepakker
  • Hvorfor Jysk ikke vælger at godtgøre it-leverandørerne efter syv uger med nedsat betaling
644
3:15 min
Jysk vil nu tilbagebetale de penge, som den familieejede koncern har modtaget fra hjælpepakkerne i Danmark, Norge og Sverige.

Men mens de tre nordiske stater får tilbagesendt en pose penge, er situationen en anden hos selskabets omkring 100 it-leverandører, der har fået reduceret betalingerne med op til 50 procent i syv uger under coronakrisen.

Der er nemlig ikke nogen godtgørelse på vej til selskabets it-leverandører, efter de i marts fik at vide, at Jysk halverede betalingerne.

Det kan du læse mere om her: Mægtige Jysk halverer betalingerne til sine it-leverandører: Vil kun betale 50 procent i de kommende måneder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job