Jysk tilbagebetaler penge fra hjælpepakker - men selskabets it-leverandører må æde reducerede priser gennem syv uger

Jysk vil nu tilbagebetale lønkompensation, som koncernen har modtaget fra hjælpepakker i de nordiske lande, da Jysk kan klare sig uden. Men selskabets omkring 100 it-leverandører har ikke udsigt til en godtgørelse efter syv uger, hvor milliardkoncernen har sænket de oprindelige priser med op til 50 procent.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvornår Jysk begyndte at betale it-leverandørerne fuld pris igen
  • Hvorfor koncernen tilbagebetaler penge fra hjælpepakker
  • Hvorfor Jysk ikke vælger at godtgøre it-leverandørerne efter syv uger med nedsat betaling
644
3:15 min
Jysk vil nu tilbagebetale de penge, som den familieejede koncern har modtaget fra hjælpepakkerne i Danmark, Norge og Sverige.

Men mens de tre nordiske stater får tilbagesendt en pose penge, er situationen en anden hos selskabets omkring 100 it-leverandører, der har fået reduceret betalingerne med op til 50 procent i syv uger under coronakrisen.

Der er nemlig ikke nogen godtgørelse på vej til selskabets it-leverandører, efter de i marts fik at vide, at Jysk halverede betalingerne.

Det kan du læse mere om her: Mægtige Jysk halverer betalingerne til sine it-leverandører: Vil kun betale 50 procent i de kommende måneder.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S