Jysk tilbagebetaler penge fra hjælpepakker - men selskabets it-leverandører må æde reducerede priser gennem syv uger

Jysk vil nu tilbagebetale lønkompensation, som koncernen har modtaget fra hjælpepakker i de nordiske lande, da Jysk kan klare sig uden. Men selskabets omkring 100 it-leverandører har ikke udsigt til en godtgørelse efter syv uger, hvor milliardkoncernen har sænket de oprindelige priser med op til 50 procent.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvornår Jysk begyndte at betale it-leverandørerne fuld pris igen
  • Hvorfor koncernen tilbagebetaler penge fra hjælpepakker
  • Hvorfor Jysk ikke vælger at godtgøre it-leverandørerne efter syv uger med nedsat betaling
644
3:15 min
Jysk vil nu tilbagebetale de penge, som den familieejede koncern har modtaget fra hjælpepakkerne i Danmark, Norge og Sverige.

Men mens de tre nordiske stater får tilbagesendt en pose penge, er situationen en anden hos selskabets omkring 100 it-leverandører, der har fået reduceret betalingerne med op til 50 procent i syv uger under coronakrisen.

Der er nemlig ikke nogen godtgørelse på vej til selskabets it-leverandører, efter de i marts fik at vide, at Jysk halverede betalingerne.

Det kan du læse mere om her: Mægtige Jysk halverer betalingerne til sine it-leverandører: Vil kun betale 50 procent i de kommende måneder.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect