Jysk tilbagebetaler penge fra hjælpepakker - men selskabets it-leverandører må æde reducerede priser gennem syv uger

Jysk vil nu tilbagebetale lønkompensation, som koncernen har modtaget fra hjælpepakker i de nordiske lande, da Jysk kan klare sig uden. Men selskabets omkring 100 it-leverandører har ikke udsigt til en godtgørelse efter syv uger, hvor milliardkoncernen har sænket de oprindelige priser med op til 50 procent.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvornår Jysk begyndte at betale it-leverandørerne fuld pris igen
  • Hvorfor koncernen tilbagebetaler penge fra hjælpepakker
  • Hvorfor Jysk ikke vælger at godtgøre it-leverandørerne efter syv uger med nedsat betaling
644
3:15 min
Jysk vil nu tilbagebetale de penge, som den familieejede koncern har modtaget fra hjælpepakkerne i Danmark, Norge og Sverige.

Men mens de tre nordiske stater får tilbagesendt en pose penge, er situationen en anden hos selskabets omkring 100 it-leverandører, der har fået reduceret betalingerne med op til 50 procent i syv uger under coronakrisen.

Der er nemlig ikke nogen godtgørelse på vej til selskabets it-leverandører, efter de i marts fik at vide, at Jysk halverede betalingerne.

Det kan du læse mere om her: Mægtige Jysk halverer betalingerne til sine it-leverandører: Vil kun betale 50 procent i de kommende måneder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics