Google: Iranske og kinesiske hackere har forsøgt at ramme Trump og Biden

Sikkerhedsanalytikere hos Google har opdaget at hackere fra Kina og Iran har forsøgt at angribe kampagnefolk fra henholdsvis Joe Biden og Donald Trumps valgkampagner.

Artikel top billede

Sikkerhedsanalytikere hos Google har opdaget forsøg på hackerangreb rettet mod kampagnefolk hos Det Demokratiske Partis præsidentkandidat, Joe Biden, og den amerikanske præsident Donald Trump.

Det skriver Shane Huntley fra Google, der står i spidsen for søgegigantens enhed for analyse af sikkerhedstrusler, på Twitter.

Ifølge Google-chefen har de kinesiske hackere forsøgt at få adgang til data hos ansatte hos Joe Bidens kampagne, mens de iranske hacker har forsøgt at få adgang til oplysninger fra Donald Trumps kampagne.

Shane Huntle oplyser ligeledes, at der ikke er tegn på at nogle af hackerne har haft held med deres forehavende.

Minder om valget i 2016

Ifølge Shane Huntley er der tale om forsøg på phising-angreb, hvilket er samme metode, som russiske hackere i 2016 brugte for at få adgang til Gmail-konti, der tilhørte medarbejdere i Det Demokratiske Parti i USA samt medarbejdere på den daværende præsidentkandidat Hillary Clintons kampagne.

Dengang blev der brugt en falsk Gmail-advarsel, hvor modtagerne blev opfordret til at nulstille deres password.

Mails blev lækket

I 2016 viste en rapport fra cybersikkeredsvirksomheden SecureWork, at mailen blev sendt til 128 personer på Hillary Clintons kampagne, hvor af 20 personer klikkede på linket i mailen.

Derudover blev lignende mails sendt til 16 personer i Demokraternes Nationale Komie. Her klikkede fire personer på links i mailen.

Phising-angrebet gav hackerne adgang til e-mails korrespondancer fra en lang række højtstående personer med relation til det Demokratiske Party og Hillarys Clintons kampagne. De lækkede mails blev efterfølgende offentliggjort af Wikileaks og kom til at spille en betydelig rolle i valgkampen.

Læs også:
Sådan gik det til: Ny rapport afslører hvordan russiske hackere stjal tusindvis af emails fra amerikanske politikere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos