Nyt på vej i original og ekstremt rost tegneserie?

Saga er en spændende og meget original tegneserie, hvor talende dyr, royale robotter, flyvende træer, teenagespøgelser, neurotiske lejemordere og hævngerrige bordelmuttere giver livet kulør for hovedpersonerne. Efter to års udgivelsespause er der måske snart nyt på vej.

Artikel top billede

Tegneseriebranchen har længe været domineret af 60-70 år gamle helteuniverser, hvor Marvel og DC Comics malker Superman, Batman og Avengers på tværs af tidslinjer, paralleluniverser og stadig mere uoverskuelige og fortænkte handlingsforløb. Ikke sært, at mange potentielle læsere giver op på forhånd.

Men der er bevægelse i sumpen, og navnlig har forlaget Image Comics udgivet nogle af de senere års mere interessante titler. En af de mest nyskabende og roste er science-fiction serien Saga.

Her prøver et umage kærestepar fra hver sin krigeriske planet at overleve i et spraglet og ekstremt barsk univers befolket af talende dyr, royale robotter, flyvende træer, teenagespøgelser, neurotiske lejemordere og hævngerrige bordelmuttere.

Historien fortælles af Hazel, datter af de to hovedpersoner Marko og Alana. Man følger Hazel fra fødslen og frem, hvor hun, hendes forældre og deres venner er i nærmest konstant livsfare.

Saga er en rørende og engagerende fortælling, der samtidig er enestående original.

Den er stort tænkt, flot tegnet, godt fortalt, tager livtag med alt fra magt, krig og misbrug til familiemønstre og seksualitet og har vundet stort set alle de hæderspriser, man kan komme i nærheden af.

De to bagmænd, forfatter Brian K. Vaughan og tegner Fiona Staples, er dog angiveligt løbende uenige om, hvor syret man kan tillade sig at gøre universet og stadig forvente, at læserne hænger på.

Indtil videre er det dog gået over al forventning, og serien føles stadig original og interessant.

Det er rimeligt imponerende efter hele 54 numre (udgivet i ni bind med seks numre i hver samt som tre bøger med 18 numre i hver).

Som fan af serien er eneste virkelige udfordring, at der har været udgivelsespause siden 2018.

Men en del snak på vandrørene, rygter og antydninger fra Vaughan og Staples kunne tyde på, at der endelig kommer nyt her i 2020 – og måske allerede her i juni eller juli.

Det kan man krydse fingre for, hvis man som undertegnede glæder sig til at høre, hvad der er i vente for seriens lille familie.

Brian K. Vaughan har i hvert fald antydet, at man planlægger i alt 108 numre.

Holder det stik, er serien nu præcis halvvejs. Under alle omstændigheder er der i hvert fald allerede mange timers solid underholdning i det udgivne materiale.

Saga kan i øvrigt også lånes på biblioteket, enten på originalsproget eller i oversat dansk version.

Det er en god måde at give i det mindste første bind et skud og finde ud af, om man finder serien for flippet – eller om man bliver fanget ind af den gode historie og det originale univers.

Titel: Saga. Forfatter Brian K. Vaughan. Tegnet af Fiona Staples.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger specialist med fokus på on-prem Endpoint Management

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S