Nyt på vej i original og ekstremt rost tegneserie?

Saga er en spændende og meget original tegneserie, hvor talende dyr, royale robotter, flyvende træer, teenagespøgelser, neurotiske lejemordere og hævngerrige bordelmuttere giver livet kulør for hovedpersonerne. Efter to års udgivelsespause er der måske snart nyt på vej.

Artikel top billede

Tegneseriebranchen har længe været domineret af 60-70 år gamle helteuniverser, hvor Marvel og DC Comics malker Superman, Batman og Avengers på tværs af tidslinjer, paralleluniverser og stadig mere uoverskuelige og fortænkte handlingsforløb. Ikke sært, at mange potentielle læsere giver op på forhånd.

Men der er bevægelse i sumpen, og navnlig har forlaget Image Comics udgivet nogle af de senere års mere interessante titler. En af de mest nyskabende og roste er science-fiction serien Saga.

Her prøver et umage kærestepar fra hver sin krigeriske planet at overleve i et spraglet og ekstremt barsk univers befolket af talende dyr, royale robotter, flyvende træer, teenagespøgelser, neurotiske lejemordere og hævngerrige bordelmuttere.

Historien fortælles af Hazel, datter af de to hovedpersoner Marko og Alana. Man følger Hazel fra fødslen og frem, hvor hun, hendes forældre og deres venner er i nærmest konstant livsfare.

Saga er en rørende og engagerende fortælling, der samtidig er enestående original.

Den er stort tænkt, flot tegnet, godt fortalt, tager livtag med alt fra magt, krig og misbrug til familiemønstre og seksualitet og har vundet stort set alle de hæderspriser, man kan komme i nærheden af.

De to bagmænd, forfatter Brian K. Vaughan og tegner Fiona Staples, er dog angiveligt løbende uenige om, hvor syret man kan tillade sig at gøre universet og stadig forvente, at læserne hænger på.

Indtil videre er det dog gået over al forventning, og serien føles stadig original og interessant.

Det er rimeligt imponerende efter hele 54 numre (udgivet i ni bind med seks numre i hver samt som tre bøger med 18 numre i hver).

Som fan af serien er eneste virkelige udfordring, at der har været udgivelsespause siden 2018.

Men en del snak på vandrørene, rygter og antydninger fra Vaughan og Staples kunne tyde på, at der endelig kommer nyt her i 2020 – og måske allerede her i juni eller juli.

Det kan man krydse fingre for, hvis man som undertegnede glæder sig til at høre, hvad der er i vente for seriens lille familie.

Brian K. Vaughan har i hvert fald antydet, at man planlægger i alt 108 numre.

Holder det stik, er serien nu præcis halvvejs. Under alle omstændigheder er der i hvert fald allerede mange timers solid underholdning i det udgivne materiale.

Saga kan i øvrigt også lånes på biblioteket, enten på originalsproget eller i oversat dansk version.

Det er en god måde at give i det mindste første bind et skud og finde ud af, om man finder serien for flippet – eller om man bliver fanget ind af den gode historie og det originale univers.

Titel: Saga. Forfatter Brian K. Vaughan. Tegnet af Fiona Staples.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S